Ettevõtjatel tekkis mullu suurem vajadus laenu järele, majapidamised aga suutsid sääste kasvatada, teatas Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar.
- Ettevõtjad vajasid rohkem raha. Foto: Andras Kralla
Mullu tekkis ettevõtetel vajadus kapitali järele, ütles Raudsaar. Seetõttu kiirenes ettevõtete võlakohustuste kasv möödunud aastal 5%ni. "Kodumaised võlakohustused suurenesid 3,3% ning välismaalt võetud laenud ja emiteeritud võlakirjad 8%," lausus ta.
Ettevõtete omakapitali kasv aga aeglustus, 1,3%ni, kuna ettevõtete kasumid vähenesid. Selle tulemusel kahanes ka reinvesteeritud kasum. Lisaks vähenes mõnevõrra börsil noteeritud aktsiate väärtus.
Raudsaar märkis, et mullu suurenenud sissetulekute toel kasvasid majapidamiste säästud 9%, aga võlakohustused 3%. Suurenesid siiski pikaajalised võlakohustused, 2,8% "Peamiselt eluasemelaenude jäägi kasvu tõttu," selgitas ta.
Võlakohustused kasvasid ka valitsemissektoris, ligi 186 miljoni euro võrra ehk 2,2 miljardi euroni.
Raudsaar ütles, et kuna kodumaine säästmine oli endiselt suurem kui investeeringud, oli Eesti majandus tervikuna netolaenuandja. "See tähendab, et välismaale paigutati või tagastati endiselt rohkem vahendeid kui sealt kaasati," märkis ta.
Seotud lood
Eestis keskmist palka teeniv inimene, kes on alates 1992. aastast iga aasta ühe kuupalga kulda investeerinud, on lisaks väärtuse säilitamisele ka oma ostujõudu kasvatanud. Vaatame andmeid lähemalt.