Harju maakohus oli sunnitud edasi lükkama tänaseks planeeritud OÜ Autorollo pankrotiga seotud kriminaalasja kohtuistungi, sest kaitsja ei ilmunud kohale.
- Autorollo saaga venib Foto: Raul Mee, Äripäev
Aprilli alguses esitas Põhja ringkonnaprokuratuur Väino Pentusele ja Siim Roodele süüdistuse OÜ Autorollo pankrotiga seotud kuritegudes. Äripäevale teadaolevalt jäi tänane istung ära, sest Pentuse esindaja ei esitanud kohtule tähtajaks kaitseakti ega ilmunud ka kohtuistungile. Maakohtu pressiesindaja Kristina Ots kinnitas
ERR-i uudisteportaalile, et kuna üks kaitsja ei saanud tänasel eelistungil osaleda, siis määras kohus uue eelistungi 20. maile.
Roodet ja Pentust süüdistatakse ettevõtte maksevõime olulises vähenemises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises. Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamise kohustuse rikkumises ja omastamises.
Väino Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige ning 26. aprillil 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks Siim Roode.
Süüdistuse kohaselt oli omanikuvahetuse ajaks ettevõtte majanduslik olukord väga halb ning Roode korraldas koos Pentusega vara väljaviimise ettevõttest, et vältida vara müüki võlausaldajate nõuete katteks ja vabastada Pentus võlgade isiklikust käendusest. Peamiselt puudutasid need tehingud nelja veoki ja 11 haagise väljaviimist OÜ Autorollo põhivara hulgast.
Kokku kaotas OÜ Autorollo omandiõiguse varale väärtusega vähemalt 2,36 miljonit krooni, kuid vabanes kohustustest ainult 0,88 miljoni ulatuses. Seega tekitasid Pentus ja Roode ettevõttele ligi 1,5 miljonit krooni ehk 94 000 eurot kahju.
Samuti kasutasid Roode ja Pentus süüdistuse kohaselt OÜ Autorollo raamatupidamises võltsitud laenulepinguid, et katta näiliselt kassapuudujääki ja vabastada Pentus võimalikest tsiviilõiguslikest nõuetest.
Pentusele esitati süüdistus ka ettevõttele kuulunud sõiduauto Ford Tourneo müügist saadud raha omastamises ning raamatupidamise kohustuse rikkumises. Nimelt oli OÜ Autorollo raamatupidamine eksperdi hinnangul korraldatud ebausaldusväärselt ning seetõttu oli oluliselt raskendatud ülevaate saamine ettevõtte varalisest seisust aastail 2009–2010.
Kriminaalasja kohtueelse uurimise viis läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja menetlust juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.
Seotud lood
Eesti kõrget kohta tänavuses majandusvabaduse edetabelis varjutab Reformierakonna tipp-poliitikute Rain Rosimannuse ja Keit Pentus-Rosimannuse Autorollo skandaali äramärkimine.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.