Kurikuulsast Faciost välja kasvanud Riito Ehituse AS astub samasse jõkke ning vaidleb kohtus allhankijatega võlgade pärast.
- Riito Ehituse AS osaleb aktiivselt riigihangetel ning ei pea kohtuvaidlusi just märkimisväärseks mureks. Foto: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix
Pealtnäha pole
Riito Ehitusel kurikuulsa
Facioga mingit pistmist. Neil puuduvad maksuvõlad ning ettevõte kasvatab igal aastal nii käivet kui ka kasumit. Nende nõukogus istuvad prominendid, nagu ettevõtja
Alvar Ild, endine tipppoliitik
Villu Reiljan ja erakondade järelvalvaja
Ardo Ojasalu. Ettevõtte omanikuks on aga hoopis Luksemburgis registreeritud
Baltic Construction Group S.A. Sügavamale minnes hakkab aga kooruma hoopis tuttavam muster. Riito Ehituse asutajaks on äriregistri andmetel just nimelt Facio ning firmat juhib üks endistest Facio omanikest
Toomas Tromp. Luksemburgi firma tagant paistavad aga nii Trombi kui ka augustis Eestis osalise ärikeelu saanud endise Facio juhi
Riho Kalve kõrvad. Nimelt käisid just nemad Luksemburgis notari Carlo Wersandti juures ettevõtet registreerimas. Kalve ise firma omanikuks olemist ei kinnita ega lükka ka ümber. "Ma ei saa seda kommenteerida," ütles ta.
Enamgi, koostööpartneritega vesteldes selgub, et ka ettevõtte käitumine meenutab aina enam oma eelkäijat. Septembris tuleb firmal ainuüksi võlanõuete tõttu kohtusse oma esindaja saata koguni neljal korral.
Sarnased lood
Kõik Äripäevaga vestelnud allhankijatest võlausaldajad räägivad kui ühest suust, et Riito Ehitus jääb võlgu, ning küsivad, kuidas ometi on võimalik, et nad saavad oma tegevust jätkata, muu hulgas riigile teenust osutades.
"Nad ei taha maksta ja ei maksa. Kogu nende süsteem on üles ehitatud nii, et inimesi petta ja võita hankeid, tehes alapakkumisi. Kõik räägivad ehitusturul neist väga halvasti ja et nendega ei tohi töötada," rääkis ettevõtte OÜ Pan Elekter omanik Vladimir Panitšev. Ta on vähemalt rahul, et oli Riito Ehitusega seotud vaid ühel objektil. Seega võlgneb Facio taustaga ehitaja Pan Elektrile tööde eest Heleni Kooli õpilaskodus vaid 3500 euro ringis.
- Terasvai OÜ omanikul Tarmo Vatselil ei jäänud võla kätte saamiseks muud üle kui Riito ehitus kohtusse anda. Foto: Andres Haabu
Riito Ehituse AS
Juhatus: Toomas Tromp ja Erki Liiv
Nõukogu: Ardo Ojasalu (nõukogu esimees), Alvar Ild ja Villu Reiljan
Omanik: Luksemburgis registreeritud Baltic Construction group S.A.
2012 käive 12,7 mln, kasum 0,5 mln eurot
2013 käive 13,8 mln, kasum 0,6 mln eurot
2014 käive 14,6 mln, kasum 0,9 mln eurot
Allikas: Äriregister
Esimene kohtuistung peeti eile
Terasvai OÜ üks omanikest Tarmo Vatsel kommenteeris vaidlust Riito Ehitusega napisõnaliselt märkides siiski, et ehitusturul Riitost mitte midagi head ei räägita. "See on juba aastaid nii olnud. Ja tundub, et eks läheb edasi. Riik võiks võtta mingisugused otsused, et sellised ei saaks enam osaleda, aga näed, riik ei suuda neid otsuseid teha. Nende (Facio ja Riito Ehituse - toim.) käekäik on selline ja see jääb ka selliseks," rääkis Vatsel.
Tema ettevõte Terasvai soovib kohtumenetluse abil saada Riito Ehituselt kätte pea 20 000 eurot. Esimesel kohtuistungil teatas aga Riito Ehituse esindaja, advokaadibüroo Varul vandeadvokaat Martti Peetsalu, et pole selge, mille üle üldse vaidlema hakatakse. Kas võlanõude või lepingu üles ütlemise osas. Peetsalu sõnul on Riito Ehitus Terasvaiga lepingu üles öelnud, kuna ehituskvaliteet ei olnud nõuetekohane.
Kohtus selgus muu hulgas, et Riito on esitanud Terasvaile kompromissettepaneku. Üheks nõudeks selles oli, et kui Terasvai oma nõudest ei loobu, esitab Riito Ehitus oma nõude hoopis Terasvai vastu. Vatsel jäi kommentaari andes tagasihoidlikuks ning nentis, et eks saab näha, mis edasi saab.
September kohtus
02.09.2015 OÜ Elinord Ehitus (pankrotis) ja Facio Ehitus OÜ hagi Riigi Kinnisvara AS vastu kahju hüvitamiseks ja tasu saamiseks ning Riigi Kinnisvara AS vastuhagi Facio Ehituse OÜ, Facio Eesti OÜ ja Riito Ehituse OÜ vastu kahju hüvitamise nõudes.
Kohtumenetlus on haruldaselt pikale veninud, nimelt pole nelja aastaga jõutud eelmenetlusest istungite ning tunnistajate kuulamisele. RKAS kaasas menetlusse ka Riito Ehituse, kuna nende hinnangul läks Facio tegevus üle just sinna. Riito Ehituse esindaja, Aivar Pilve advokaadibüroo vandeadvokaat Britta Oltjer üritas aga omakorda Riito Ehitust menetlusest välja saada, viidates, et Faciol puudus tegevus ja seega ei saanud olla tegemist ettevõtte üleminekuga.
Vaidlus algas 2011. aastal ning puudutab Vaeküla Kooli ehitamisel RKASile tekitatud kahju hüvitamist. RKAS ütles Lääne-Virumaal Sõmeru vallas asuva Vaeküla Kooli hoonekompleksi ehitajale lepingu üles ning lõpetas 3. juunil 2011 töövõtulepingu konsortsiumiga OÜ Elinord Ehitus ja Facio Ehituse AS seoses lepingu tingimuste olulise rikkumisega. Selgus, et töövõtja ei suuda järgida ajagraafikus ega ehituslepingus sätestatud tähtaegu.
03.09.2015 Terasvai OÜ hagi Riito Ehituse AS vastu võla nõudes.
16.09.2015 OÜ Pan Elekter hagi Riito Ehituse AS vastu võla nõudes.
23.09.2015 Favel Ehitus OÜ hagi Riito Ehitus OÜ vastu võla nõudes.
29.09.2015 Vestorin OÜ hagi Riito Ehituse AS vastu võla nõudes.
03.11.2015 AV Eneregy Service OÜ hagi Riito Ehituse AS vastu 91 749,96 euro ja viivise nõudes.
Venitab ja keerutab
Teiste seas on Riito Ehituse vastu kohtusse läinud elektritöid tegev firma Vestorin OÜ, mille omanik Maksim Fomitš ootab, et peatöövõtja tasuks neile 43 000 eurot, koostamisel on ka 16 000eurone nõue.
Üks suurematest objektidest, kus Fomitši ettevõte töötas, oli Ida-Viru keskhaigla. "Alguses maksis Riito natuke, hiljem lubas ülejäänud osa tasuda," kirjeldas Fomitš Riito Ehituse käekirja. Fomitšil polnud seni Riito Ehitusega lahkhelisid, koostööd tehti ajast, kui firma turule ilmus. "Kui summad olid väikesed, ei olnud muresid. Probleemid hakkasid neil 2012. aastal, kui neljal objektil tööd ühele poole said," rääkis Fomitš. "Ei ole võimalik, et kui omanik saab miljoneid dividendideks, ei suuda firma tööde eest maksta. Täielik jamajutt."
Tema teada ei tehta firmas juhatuse liikme Toomas Trombi nõusolekuta midagi. "Kogu kontroll on tema käes," märkis Fomitš. "Mitte keegi ei taha Riitole töötada. Nagu aru saan, siis praktiseerivad nad seda (mittemaksmist - toim) juba umbes 15 aastat."
Omanik ei näe probleemi
Kohtuvaidlused firma juhile Toomas Trombile muret ei tee. Küsimusele, miks aetakse ehitusäri, kui ilma võlgu jäämata ei osata, vastas ta üsna lühidalt: "Mis mõttes? Meil ei ole mingeid võlgu jäänud üles."
Tromp selgitas, et kohtuvaidlused ei pruugi üldse tähendada võlgu. Ka juhul, kui kohtusüsteemis on istungi selgituseks märgitud "võla nõue". "Ta võib ju olla märgitud. Igal menetlusel on oma pikk ajalugu ja ma seda teile kindlasti seletama ei hakka. Riito Ehitusel ei ole jutt mingitest võlgadest, jutt on vaidlustest, asjadest, mis on tekkinud. Neli neid küll ei ole, ma ei ole küll kuulnudki neljast," selgitas Tromp. Pooleli kohtuvaidlustest ta rääkima ei soostunud ning viitas, et tema juriidiline haridus peab sellist teguviisi ebaeetiliseks.
Ettevõtte nõukogu liige ja endine tipp-poliitik Villu Reiljan ei pea kohtumenetlusi oluliseks ning ütles, et igapäevaste küsimustega tegeleb ikkagi firma juhtkond. Reiljani seob Facioga ajalugu. Nimelt olid Facio Ehituse omanikud Toomas Tromp ja Riho Kalve Reiljani juhitud Rahvaliidu sponsorid.
- Ardo Ojasalu on lisaks maksukonsultandi amtile ning erakondade rahastamise järelevalve komisjoni esimehe ametile ja Riito ehituse AS nõukogu esimees ja Luksemburgi registreeritud firma Baltic Construction Group S.A. juhatuse liige. Foto: Julia-Maria Linna
Ojasalu: see pole erakorraline olukord
Vestluses Äripäevaga ei pidanud Riito Ehituse nõukogu liige Ardo Ojasalu vajalikuks kommenteerida, kes on Luksemburgi peidetud ettevõtte tegelikud omanikud, kuigi ta nimetati 2010. aastal Luksemburgi ettevõtte juhatuse liikmeks koos Toomas Trompiga.
Sotsiaaldemokraatide hulka kuuluv maksukonsultant Ojasalu on ka erakondade rahastamise järelevalve komisjoni esimees. Tema sõnul pole Riito Ehituse kohtuvaidlustes midagi erakordset.
Intervjuu Ardo Ojasaluga:
Tülitan teid Riito Ehituse teemal, mille nõukogu esimees te olete. Riito ehitusel on septembris neli võlanõuet kohtus ja ehitusturul räägitakse, et Riito on võtmas üle Facio kombeid?
Ma ei oska sellele kohe kiiresti vastata. See on ikkagi eelkõige juhatuse ülesanne igapäevaste teemadega tegeleda.
Samas on nõukogu roll kontrollida. Kui on juba neli kohtumenetlust ühes kuus, ja tuleb veel novembris, siis kõrvalt vaadates tundub, et midagi on paigast ära?
See, et on mingid vaidlused, ei tähenda, et on tegemist tingimata mingi erakorralise olukorraga.
Viis võlanõuet kohtus, võrdlemisi lühikese aja peale, ei ole midagi erakordset?
No ütleme niimoodi, et tuleb vaadata konkreetselt, milliste objektidega on seotud ja milliste partneritega on seotud jne. Selles mõttes ma ütlen, et ainuüksi see, et on mingid vaidlused, ei tähenda, et on midagi erakorralist. Võibolla on lihtsalt tegemist sellega, et on pooltevaheline vaidlus, et kas keegi on teinud kvaliteetset tööd ja seetõttu on maksmata. Põhjuseid võib olla erinevaid.
Riito Ehituse omanikfirma on Baltic Construction Group. Kas Riho Kalve on seal ikka omanikeringis?
Selle kohta, kes on omanikud, peab Luksemburgist järgi küsima.
Teie ei tea, kes on omanikud?
Ei, ma tean, aga ma ei pea vajalikuks, et ma seda kommenteerin.
Samas on Riho Kalvel ehitusvaldkonnas ärikeeld?
Ta Eestis ei tegutse selles valdkonnas, nii palju kui mina tean.
Ühesõnaga, juriidiliselt tegutseb ta Luksemburgis ja kõik on ok?
Ma ei tea, kas ta tegutseb, ma ei oska sellele vastata.
Kindlasti oskate, te ju teate tema seotust?
Isegi kui ta seotud on, ei tähenda, et ta tegutseb. Tegutsemine vastavas valdkonnas tähendab seda, et sa oled kas juhatuse liige või mingit moodi aktiivselt selles valdkonnas tegelev.
Ja tema ei ole juhtival positsioonil?
Ma ei tea, mina ei ole vähemalt kokku puutunud.
Seotud lood
Facio Ehituse kaks aastat kestnud pankrot sai punkti, ilma et rohkem kui 20 võlausaldajat oleks raha tagasi saanud.
Pirital ligi 15 aastat Eesti ja Soome ärimehi tüssanud paadiärimees Kaj Sarlin tüürib isikliku pankroti poole, kukil võlakoorem ja petta saanud võlausaldajad.
Paadimüügiga petta saanud ettevõtja süüdistab Facio pankrotiskeemidega kuulsaks saanud Riho Kalvet varade kantimises ning nõuab oma võlga tagasi.
Saneerimisel ehitaja Riito partner Sand Ehitus vahetas kesta, pool firmast liikus ehitusfirmale Eviko. Vangerduse põhjusena kahtlustatakse Sandi raskusi alltöövõtjate leidmisel.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.