Gazpromi kavandamisel olev teine gaasitoru Läänemere alt otse Saksamaale ehk NordStream 2 ei ole kooskõlas Euroopa Liidu strateegiaga, mis tahab mitmekesistada nii gaasi tarnijate ridu kui kanaleid, kust kaudu gaas Euroopa turule jõuab.
- NordStreami gaasitoru esimese juhtme avamine 2011. a novembris, kus osalesid ka Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Venemaa toonane president Dmitri Medvedev. Foto: EPA
Nii ütles
Euroopa Komisjoni kliima- ja energiavolinik Miguel Arias Canete eile
Euroopa Parlamendi liikmetega kohtudes, vahendab agentuur Bloomberg.
„Vastupidi. Kui see ehitatakse, siis see mitte üksnes ei suurenda Euroopa sõltuvust ühest tarnijast, vaid suurendab Euroopa sõltuvust ka ühest marsruudist,“ ütles Canete.
Selle projektiga koonduks 80% Venemaa
gaasi ekspordist sellele marsruudile ning tagajärjeks oleks ka
Gazpromi tõus
Saksa turul domineerivaks tarnijaks. Gazpromi osa turul kasvaks 40%-lt 60%-le.
Nii on voliniku sõnul selle projekti vastavus
Euroopa Liidu energiastrateegiale väga tõsise kahtluse all.
Parlamendi saadikud rõhutasid samuti, et eraettevõtete majandushuvid peavad olema tasakaalus võimaliku laiema mõjuga naaberriikidele ja ELi huvidele.
"Arvestades praegust rahvusvahelist olukorda ja ELi eesmärki suurendada oma energiajulgeolekut, luua energialiit ning vähendada energiasõltuvust Venemaast, on NordStreami laiendamise plaan vastupidine nendele eesmärkidele. See annaks ka lisalöögi
Ukrainale, sest arvestatav osa
Venemaalt imporditud gaasist jõuab Euroopasse praegu läbi Ukraina," kommenteeris Eesti saadik Euroopa Parlamendis Urmas Paet.
"Energiajulgeoleku seisukohalt on oluline, et me mitmekesistaksime energiaallikaid- ja tarnijaid - suurendaksime taastuvenergia osakaalu ja looksime liikmesriikide vahele rohkem ühendusi, tagamaks sõltumatuse Vene gaasist," ütles europarlamendi liige Kaja Kallas. Eurosaadiku Tunne Kelami sõnul peab Euroopa Komisjon igasuguste eranditeta ellu viima kokkulepitud poliitikaid.
Gazprom, EON, Engie, Royal Dutch Shell Plc, OMV AG ja BASF SE allkirjastasid septembris kokkuleppe NordStreami gaasitoru laiendamiseks aastaks 2019 110 miljardile kuupmeetrile aastas, mis kahekordistaks toru võimsuse ligi 30%-le Euroopa gaasituru vajadusest.
Gazpromi juht Aleksei Miller ütles teisipäeval Peterburis toimunud foorumil, et Euroopal ei ole Venemaa gaasile alternatiivi. Gazprom on aga tehniliselt võimeline tarneid Euroopale vajadusel kahekordistama.
Miller kinnitas ka, et erimeelsused Süüria konfliktis ei takista Venemaal ja Türgil jätkamast ettevalmistusi gaasitoru rajamiseks Türgi kaudu. Samas on tänaseks toru algselt kavandatud mahtu 50% võrra kärbitud. Aastaseks võimsuseks kavandatakse nüüd 32 miljardit kuupmeetrit gaasi, ütles Miller. Venemaa algne plaan oli transportida Turkish Stream torujuhtme kaudu 63 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas.
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”