Ületöötamine on Jaapanis kujunenud nõnda suureks probleemiks, et peaminister Shinzo Abe on otsustanud sellega võitlusse asuda.
- Jaapanlased teevad palju tasustamata ületunde. Fotol Tokyo 2020 olümpiastaadioni ehitustegevus Foto: epa
Abe tahab, et ettevõtted hakkaksid töötundide arvu asemel hindama töötajate produktiivsust ning seega arendama selliseid töötingimusi, kus töötajad saaksid oma ülesanded lõpetatud õigel ajal ning seega veeta rohkem aega kodus.
Jaapani ametliku tööraporti andmeil töötas septembris keskmine töötaja päevas veidi rohkem kui kaheksa tundi. Kokku teeb see 167,4 töötundi kuus, siia on arvestatud ka 14 ületundi, vahendab Bloomberg.
Töötajad räägivad aga sootuks teistsugust juttu. Ametiühingute uuringute andmeil tegi tavatöötaja kuus keskmiselt 39 ületundi, juhtivatel ametikohtadel töötavad inimesed see-eest keskmiselt 56 ületundi. Selgus, et mõlema grupi puhul maksti tasu vaid poolte ületundide eest.
Itochu analüütik Atsushi Takeda märkis, et Jaapani valitsuse ametlik töötundide statistika ei saa tõele vastata. Tema sõnul kajastab see tööraport üksnes ettevõtete esitatud ametlikke andmeid ega anna aimu sellest, missugustes tingimustes töötavad need, kes ei fikseeri oma tööaega nii-öelda ajakaardi süsteemi abil.
Ta selgitas, et kui riik soovib kaasata tööturule rohkem naisi, peab valitsusel olema selge ülevaade tööturu tegelikust olemusest, samuti võimaldama muuta töögraafikut paindlikumaks, et töötajad saaksid aega veeta kodus pere keskel.
„Probleem on selles, et me ei saa läheneda olukorrale praeguse statistika alusel. Me ei jõua arvestatavate tulemusteni, kui küsitlused ei viita probleemidele,“ kommenteeris Takeda.
Seotud lood
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.