Harju maakohtus algas täna kohtuprotsess kahe tallinlase üle, kellele riigiprokuratuur esitas süüdistuse islamiterrorismi rahastamises ja toetamises.
- 24aastane Ramil Khalilov ja 30aastane Roman Manko toetasid süüdistuse järgi Süürias tegutsevat terrorirühmitust. Foto: Andres Haabu
Kohtu ees on 24aastane Ramil Khalilov ja 30aastane Roman Manko, kelle
kapo pidas kinni ja vahistas aprillis. Süüdistuse kohaselt toetasid Khalilov ja Manko oma sõbra tegevust
Süürias tegutsevas relvastatud terrorirühmituses.
Saalis räägitut vahendab Mankole vene keele tõlk. Khalilov on emakeeleks märkinud tatari keele, kuid ta räägib väga head eesti keelt.
Kohtusaalis viibib seitse politseinikku ning kohtusaali uksel tehakse sisenejatele lisakontroll nagu lennujaamas.
Protsessi kohtunik on Helve Särgava ning süüdistaja Savisaare altkäemaksuskandaalist tuttav Laura Vaik.
Särgava ütles, et kohus teeb protsessi käigus vaheajad süüdistatavate religioossete tõekspidamiste realiseerimiseks, süüdistatavad lähevad selleks kohtumaja allkorrusele vastavasse kambrisse.
Kaitsjad: toetus perele, mitte terrorismiks
Tagaselja vahistamisele on määratud Lasnamäelt pärit Eesti kodakondsuseta konvertiit Ivan Sazanakov ehk Abdurrahman Azan, kes siirdus kapo andmetel äärmusrühmituse
Islamiriik ridadesse võitlema 2013. aastal ning võttis Eestist kaasa ka oma naise ja kaks tütart.
Süüdistuse järgi toetasid Khalilov ja Manko varem Eestis elanud Ivan Sazanakovi tegevust Süüria territooriumil tegutsevas relvastatud terroristlikus ühenduses, kuhu Sazanakov siirdus kaitsepolitsei andmetel võitlema 2013. aastal.
Manko kaitsja Olavi-Jüri Luige ja Khalilovi kaitsja Kristi Rande hinnangul toetasid mehed vaid sõbra perekonda, mitte terrorismi. Nad selgitasid, et islami kogukonnas on üksteise aitamine kombeks. Kumbki mees end täna kohtus süüdi ei tunnistanud.
Süüdistuse järgi toetas Khalilov Sazanakov terroritegevust alates 2013. aastast, kui küsis korduvalt tuttavatelt Sazanakovile raha, seejuures teades, et viimane võib seda kasutada terrorikuritegude toimepanemiseks. 2013. aasta oktoobris andis Khalilov Sazanakovile Süürias üle vähemalt 500 eurot sularaha. 2014. aastal edastas Khalilov Mankole palve minna Lätti ning küsida Sazanakovile püha sõja toetuseks raha.
Khalilovit süüdistatakse ka terroriühendusse kuulumisele kaasaaitamises. Süüdistuse järgi osutas ta Sazanakovile vaimset kaasabi, tugevdades tema teotahet ja väljendades poolehoidu tema tegevusele terroriühenduse liikmena.
Süüdistus: sularaha Süüriasse minekuks
Ka Manko oli süüdistuse järgi teadlik Sazanakovi ühinemisest terroristliku ühendusega ning toetas ja rahastas seda. 2013. aasta sügisel andis ta Khalilovi kätte Sazanakovile edastamiseks sularaha 400 eurot ning hiljem veel 200 eurot. Sama aasta teises pooles üritas ta kanda Sazanakovile Süüriasse raha Western Unioni kaudu, ülekanne jäi tema tahtest sõltumata lõpule viimata.
Eeluurimisel tuvastatud andmete järgi käis Manko 2014. aasta veebruaris Riias ning küsis kohtumisel raha Sazanakovi tegevuse toetamiseks.
„Arvestades terrorismi ohtlikkust, peab selle toetamisel ja rahastamisel Eestis kehtima nulltolerants. Eeluurimisel kogutud teave annab meile piisavalt põhjust süüdistada mehi teadlikus ja tahtlikus terrorismi toetamises,“ ütles menetlust juhtinud riigiprokurör Laura Vaik.
Kriminaalmenetlust korraldas kaitsepolitseiamet ja juhtis riigiprokuratuur.
Riigiprokuratuur lisab, et mõlemad kohtualused on Eestis sündinud Vene Föderatsiooni kodanikud.
6 fotot
- Harju maakohtus algas protsess 24aastase Ramil Khalilovi ja 30aastase Roman Manko üle, kes toetasid süüdistuse järgi Süürias tegutsevat terrorirühmitust. Foto: Andres Haabu
Seotud lood
Islamiriigi toodetavat kütust on leitud müügilt Euroopa Liidu liikmesriigist Bulgaariast.
Terrorismile kaasa aitamises esimeses kohtuastmes aastateks vangi mõistetud tallinlaste Roman Manko ja Ramil Khalilovi kaitsjad kaebasid eile ringkonnakohtus maakohtu liigse prokuratuurist sõltuvuse ja prokuröri eksimuste üle.
Terrorismile kaasa aitamises süüdi mõistetud Roman Manko ja Ramil Khalilovi protsessi kaitsja Olavi-Jüri Luik kinnitas, et kaebab otsuse edasi, ning tegi etteheiteid riigiprokurör Laura Vaigule.
Täna arutleti Harju maakohtus Eesti esimesel terroriprotsessil süüdi mõistetud Ramil Khalilovi taotlust ennetähtaegselt vangistusest vabastamiseks.
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.