Rahva Raamat otsustas panna tagasi müüki ettevõtjast Rein Kilgist kirjutatud raamatu, mille pood eelmisel nädalal lettidelt korjas.
- Rein Kilk on temast avaldatud raamatus pettunud. Foto: Andras Kralla
Möödunud nädalal sai Rahva Raamat Rein Kilgi advokaadibüroolt nõudekirja Tarmo Teevälja ja Jaano Martin Otsa raamatu „Kaval Kilk ja kaksteist lolli. Pankrottimine kui uue aja hobusevargus“ müümine lõpetada seoses raamatu kirjastaja Raamatuvägi OÜ vastu esitatud nõuetega. Rahva Raamat pidas õigemaks peatada raamatu müük ja anda Rein Kilgi esindajatele mõistlik aeg hagi tagamise määruse esitamiseks. Täna otsustas raamatupood ilukirjanduslikus võtmes kirjutatud raamatu uuesti müüki panna.Rahva Raamatu turundusjuht Airi Ilisson-Cruz selgitas, et kuna Rein Kilk ja tema advokaadid ei esitanud Rahva Raamatule nõutud ajaks kohtumäärust, mis kohustaks raamatu levitamist peatama, ega esitanud ühtegi tõendit selle kohta, et nõue on kohtusse esitatud, siis jätkab Rahva Raamat raamatu levitamist.
Nimetab laimuks
Rein Kilk sõnas, et raamatu puhul on tegemist vastutustundetu laimuga, mille ainus mõte on mõjutada käimasolevaid kohtuprotsesse. Veenda üldsust ja kohtusüsteemi milleski, milleks puudub alus.
„Seda tõendab ainuüksi fakt, et selle „raamatu” kirjastamiseks on loodud eraldi projektikehand, mis on registreeritud mõni kuu tagasi ilma osakapitali sissemakseta ja mille osad on juba võlgade katteks arestitud. Üks kahest esikaanel eksponeeritud autorist – Tarmo Teeväli – on kohtus kriminaalkorras süüdi mõistetud isik,“ rääkis Kilk.
Kilk leidis, et üldpilt on murettekitav. "On muutumas tavapäraseks, et üsna rutiinseid kohtuvaidlusi püütakse võita väljaspool kohtumaja, avaliku arvamuse ja ka kahjuks kohtu kaudse mõjutamise teel. Selline tegevus iseenesest on lubamatu. Soovin siiski rõhutada sedagi, et minu kogemuse põhjal on kohtud seni teinud otsuseid siiski lähtuvalt mitte meediakärast, vaid tõenditest,“ lisas Kilk, kes on enda kinnitusel raamatu ning selle avaldamise tõttu pettunud ja nördinud.
Sõnavabaduse piiramine
Faktivigu ei ole Kilk ega tema esindaja ette heitnud, lausus raamatu autor Jaano Martin Ots, kes nägi kirjastusele saadetud nõudekirjas samme piirata sõnavabadust ja kehtestada tsensuur. “Ma pole ise raamatu kirjastamise ärilise ja tehnilise poolega ega ka levitamisega otseselt tegev, kuid kolleegid ütlesid, et neil päevadel, kui raamat müügis oli, tõusis see kiiresti müügiedetabelite tipu poole,” kommenteeris Ots möödunud nädalal ja lisas, et raamatule leitakse uued müügikanalid.
On räägitud, et raamatus ei ole Kilk sõna saanud. Ots põhjendas, et Kilgist avaldatud artiklite põhjal näis sellel mõte puuduvat, pealegi on artiklites olnud seisukohtadele viidatud.
”Artiklite põhjal arvestades, kui hõivatud ning ajakirjanikele raskelt kättesaadav inimene on Rein Kilk, ei hakanud teda tülitama,” selgitas Ots. ”Eeldasime, et juriidiliselt pädev isik ei muudaks ka meie küsimuste peale oma varasemalt avaldatud sõnu. Paljud tema seisukohad ilmnesid ka kohtu- ja politseidokumentidest, intervjueeritavate käsutuses olnud dokumentidest, intervjueeritavate ütlustest ning muudest allikatest.”
Seotud lood
Lõuna ringkonnaprokuratuur esitas Rein Kilgile kriminaalsüüdistuse. Peale Kilgi sai süüdistuse veel neli inimest.
Sel nädalal jätkus kohtuprotsess Rein Kilgi ja tema lähedaste üle. Kilk hoiab tagaplaanile, vältides kohtuasjast rääkimist.
Täna andis Rein Kilgi ja veel nelja inimese üle alanud kohtuprotsessil ootamatult tunnistusi üks süüdistatav Karl Liivapuu, kelle ütlused võivad süüdistust muuta.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”