Ettevõtete kasumid vähenesid ka 2015. aasta teisel poolel, kesine eksport ja tööjõukulude kasv mõjutavad ettevõtete tulemusi ka edaspidi, mistõttu võib kannatada saada ettevõtete laenumaksevõime, see omakorda halvendaks pankade laenukvaliteeti.
- Eesti Pank Foto: Erik Prozes
Eesti ettevõtete majandusnäitajad halvenesid ka 2015. aasta teisel poolel. Ettevõtete müügitulu vähenes kesiste ekspordivõimaluste tõttu ja see tõi koos palgakulude kiire kasvuga ka kasumi jätkuva kahanemise, kirjutab Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar
panga blogis. Ettevõtlussektori kasum vähenes 2015. aastal kokku ligikaudu 10%. Kasum kahanes seejuures enamikul tegevusaladel, enim veonduse ja laonduse, tööstuse ja energiaettevõtetes. Ekspordi ahtad väljavaated ja tööjõukulude suhteliselt kiire kasv jäävad ettevõtete majandustulemusi mõjutama ka ettevaates.
Seni pole kasumite vähenemine ettevõtetele veel suuri makseprobleeme kaasa toonud. Maksehäirete ja maksuvõlgadega ettevõtete arv 2015. aasta teisel poolel veidi suurenes, kuid on viimase 10 aasta võrdluses endiselt väga väike. Maksuvõlgadega ettevõtete arv, mis viimase majanduskriisi ajal hakkas maksekäitumise näitajatest esimesena halvenema, on viimase paari aasta jooksul suurenenud enim tööstuses, põllumajanduses, ehituses ning veonduses ja laonduses. Kuid ka nendes sektorites ei ületa võlgadega ettevõtete osakaal majanduskriisieelset taset.
Loe põhjalikumalt
Eesti Panga blogist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.