Kuigi Arengufondi tegevuse lõpetamine ja üksuste viimine KredExi alla on juba ammu otsustatud, võtab tegelikkuses selle realiseerumine aega. Esimene tükk - Startup Estonia - eraldub homme.
- Startup Estonia juht Mari Vavulski Foto: Andras Kralla
Varem Arengufondi all tegutsenud Eesti idufirmade tugiüksus Startup Estonia jätkab alates 1. juulist tegevust KredExis. Tegemist on osaga laiemast konsolideerimisprotsessist, mille tulemusel koondatakse Startup Estonia ja SmartCapi tegevus KredExi alla.
Kuigi ametlikult toimub liitumine homme, on aktiivne koostöö juba käimas. Näiteks kuulutati hiljuti välja ühine kiirendihange, mille eesmärk on sisse osta kiirenditeenuseid ning investeerida kahte riskikapitalifondi.
„Startup Estonia meeskonnal on hea võimalus õppida KredExi kogemustest, traditsioonilise majanduse ettevõtetelt ning tuua seda maailma startupindusele lähemale,” sõnas meeskonna juht Mari Vavulski.
Esimene poolaasta on Startup Estonia meeskonnale olnud ettevalmistuste periood - välja on kuulutatud mitu riigihanget, millega kaasatakse uusi koostööpartnereid. Koos idufirmade kogukonna ja siseministeeriumiga on välja töötatud start-up-viisa lahendus välistalentide toomiseks Eestisse.
Teisel poolaastal käivitub idufirmadele suunatud müügioskuste arendamise programm, leitakse partner ettevõtete ja start-up'ide koostööprogrammile ning idufirmade asutajate juhendamiseks. Samuti tuuakse Eestisse Euroopa rohetehnoloogia ideede konkursi finaal ning tegeletakse Eesti idude reklaamimisega välismaistel konverentsidel. Sügiseks selgitatakse välja ka partnerid, kellega alustatakse läbirääkimisi uute kiirendite loomiseks.
KredExi juht Lehar Kütt ütles, et KredEx pakub idufirmade kogukonnale tugevat finantskompetentsi ja fondifondide kaudu riskikapitali.
Startup Estonia seisab selle eest, et Eesti oleks tuntud ja atraktiivne sihtriik idufirmade hulgas Euroopas ning muutuks 2020. aastaks Euroopas üheks juhtivaks tõmbekeskuseks sel alal.
Startup Compass uuringu järgi oli Eestis 2015. aasta lõpu seisuga 500-700 erinevas arengufaasis start-up'i. Ühtekokku annavad Eesti idufirmad tööd ca 2300 inimesele, kellest üle 80% asuvad Eestis. Tööjõumaksudena tasusid Eesti start-up'id riigieelarvesse 2015. a rohkem kui 20 mln eurot.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.