Mullu OÜtamise arutelu keskmesse sattunud Luisa Värk hakkas eelmisel aastal endale palka maksma.
- Luisa Värk ja peaminister Taavi Rõivas Foto: Raul Mee
Peaministri elukaaslase, lauljana tuntud Luisa Värgi ettevõtte Noodivõti OÜ majandusaruanne näitab, et varem tööjõumakse mitte maksnud Värk maksis endale eelmisel aastal töötasuks kogu aasta peale 6000 eurot. See teeb kuu keskmiseks tasuks 500 eurot. Tööjõumakse maksis ta mullu 2106 eurot. Seejuures selgub maksuameti andmetest, et Noodivõti tasus enamiku 2015. aasta tööjõumaksudest selle aasta alguses ehk teisisõnu tõstis Värk tõenäoliselt enda palka aasta lõpus, detsembris.
Eelmisel aastal langes Värgi ettevõtte käive 19% ja kuna välja anti heliplaat, lõpetati aasta 1824 euro suuruse kahjumiga. Aasta varem teenis Noodivõti kasumit ligi 14 000 eurot.
Äripäev kirjutas mullu oktoobris, et
Luisa Värk eelistab töölepingule ja FIEna tegutsemisele kasutada ettevõtluseks osaühingut, mis annab maksustamisel eelise. Artikkel tekitas Eesti ühiskonnas tugeva arutelu, kas teenuste pakkumisel on niinimetatud ühe mehe OÜde kasutamine ikka eetiline. Nimelt peaks
aktiivse töötegemise eest maksma ka töötasu, ent osaühingu alt tööteenust pakkudes ei ole kohustustust palka maksta. Teenitud kasumit saab ettevõttest välja võtta näiteks dividendina, ent siis jääb ära tööjõumaksude tasumine.
Luisa Värk on nii Noodivõtme omanik, juhatuse liige kui ka ainuke töötaja, kuid aastal 2014 ei maksnud ta sentigi tööjõumakse. Töötegevus ettevõttes toimus – Noodivõti tegeleb kontsertide lavastamise ja esitamise ning muu muusikalise loometegevusega. See tähendab, et 2014. aastal ei saanud tehtud töö eest ametlikult mitte keegi tasu.
Äripäeva küsimustele, kas ja miks ta otsustas töötasu eelmise aasta lõpus rohkem maksma hakata, kas ta kavatseb seda ka edaspidi teha ja millised on ettevõtte järgmised plaanid, Luisa Värk ei vastanud. Ta palus täismahus avaldada järgmise kommentaari:
„OÜ Noodivõti maksis 2015. aastal kõikidelt asutajale tehtud väljamaksetelt nii tulu- kui ka sotsiaalmaksu. 2015. aastal tegi ettevõte märkimisväärseid kulutusi plaadi väljaandmiseks. Aasta oli ettevõttele kokkuvõttes edukas, tuues muu hulgas õigluse võidule pääsemise läbi pressinõukogu tauniva otsuse Äripäeva ebapädevate artiklite suhtes.“
Seotud lood
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.