Eesti on vajadusel valmis nominaalse eelarvepuudujäägi katteks laenu võtma, ütles puhkusel viibiv rahandusminister Sven Sester kommentaariks Eesti madala riigivõla kahanemise teemale.
- Rahandusminister Sven Sester. Foto: Andras Kralla
Reedel avaldas Eurostat Euroopa Liidu riikide võlakoorma tasemed, kus Eesti riigivõlg, mis on ELi madalaim oma 9,6%-ga SKPst, vähenes tänavu esimeses kvartalis veelgi, samal ajal kui naaberriigid võtsid laene juurde.
Äripäev küsis rahandusminister Sven Sesterilt, miks Eesti sellist majanduspoliitikat ajab ning mida plaanitakse edasi teha – kas jätkata või siiski ka odavat raha Eestisse tuua? Milline riigivõla tase on Eestile ideaalne ja miks?
Puhkusel viibiv minister vastas e-kirja vahendusel, et Eesti riigieelarve peab seaduse järgi olema struktuurses tasakaalus või ülejäägis. "Sama põhimõte on fikseeritud ka koalitsioonileppes ja see reegel on meie eelarvepoliitika alus," selgitas Sester.
Rahandusministeerium ei välista Sesteri sõnul laenuvõtmise vajadust ja Eesti on valmis nominaalse eelarvepuudujäägi katteks laenu võtma. "Selleks on riigikassal avatud krediidiliinid, kuid praegu on meie reservid piisavad ja laenu võtmiseks pole vajadust," leidis ta.
Aasta jooksul on riigikassa tagasi maksnud Sesteri sõnul 17,4 miljonit eurot Euroopa Investeerimispangalt euroraha kaasfinantseerimiseks võetud laenust. See on ka põhjus, miks võlakoormus on vähenenud, kuna laene maksti tagasi ja uut laenu pole võetud.
"Eesti avalik sektor investeerib teiste riikidega võrreldes ka praegu suhteliselt palju, kui vaadata investeeringute osatähtsust sisemajanduse koguproduktis," märkis minister. "Avaliku sektori investeeringud kasvavad uue perioodi euroraha kasutusele võtmisega veelgi,“ lisas ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.