Oma valdkonna üks tippfirmasid, projekteerija Amhold otsustas üle pea käivate rahamurede tõttu pankroti kasuks. Järgnevad 10 fakti annavad juhtunust ülevaate.
- Tallinna vangla eskiis. Üle 60 000 ruutmeetri suuruse netopinnaga vangla projekteerija rollis on pankrotti taotlev AS Amhold. Foto: RKAS
1. Pea veerand sajandit tegutsenud ASi Amholdi omanik Arvu Mägi
andis firma pankrotiavalduse sisse ootamatult. Paljud ettevõtte partnerid, näiteks superministeeriumi projekti taga seisev Karisma Arhitektid
polnud nende probleeme märganud.
2. Viie aasta jooksul on Amhold võitnud 60 riigihanget, millest 28 tellija on olnud Riigi Kinnisvara AS.
3. Amholdil on õnnestunud oma portfelli saada väga suuri projekte. Amholdi teha on näiteks sajandi suurima ehituse ehk Tallinna vangla projekt. Peale selle seisab Amholdi nimi näiteks superministeeriumi, mereväebaasi, ELi eesistumiseks mõeldud rüütelkonna hoone, uue raadiomaja, kunstiakadeemia, Tartu avavangla, Vanemuise teatri ja Tartu ülikooli projektide juures.
4. Amhold paistis kolm aastat tagasi silma, kui
suundus Aafrikasse Ugandasse, et aidata püstitada 6 haiglalinnakut. Amholdi omanik Arvu Mägi ütles siis, et see ei ole äri, vaid võrreldav rahvusvahelise missiooniga.
5. Pankrotti tüürival Amholdil on Eestis, Rootsis, Norras, Soomes, Kosovos, Afganistanis, Ugandas ja Tais käsil 32 objekti, mille lõpetamine ulatub järgmisse aastasse. Lisaks on 11 raamlepingut. Praeguse seisuga on tänavu firma teinud töid 2,2 miljoni euro eest. Mägi sõnul suudavad nad tööd lõpetada.
6. Amholdi majandusseisust ei ole selget pilti, sest firma ei ole mullust aruannet esitanud. Mägi sõnul on see korrigeerimisel. Praegu hinnatakse ka firma varasid. Mägi avaldas vaid, et eelmisel aastal jäi Amholdi käive 4,5 miljoni juurde.
7. Amholdi maksuvõlg on peaaegu 149 000 eurot. Äripäeva teada tahavad raha saada ka kaks võlausaldajat, kellest üks soovib 47 000 eurot.
8. Miks on Amholdil rahamured? Mägi
põhjendas seda sellega, et tööd napib. Eriti on kukkunud Soome turg -
ca 18%, kui masuga võrrelda. Samuti on hangete lähteülesanded ebamäärased, ametnikud aeglased, tellijad ei tasu muudatuste eest õiglaselt, valitseb terav puudus tippspetsialistidest, turul on kõlvatu konkurents ja töötajate palgad kasvasid.
9. Mägi ei usu, et Amholdi päästa õnnestub. Pankrotihaldur
Kristo Teder arvab, et mingis osas on seda võib-olla võimalik teha. "Ilmselt tuleks töömahtu vähendada. Kuidas seda teha, on praegu keeruline öelda."
10. Pankrotihaldur esitab Amholdi kohta aruande 12. septembriks, misjärel toimub Harju maakohtus istung.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.