Texasest pärit Ameerika ettevõtja Rex Tillerson, kelle USA tulevane president Donald Trump esitas oma loodavas administratsioonis riigisekretäri ehk välisministri kohale, vastas eile üle üheksa tunni Senati välisasjade komitee ees küsimustele.
- Rex Tillerson on valmis toetama relvaabi andmist Kiievile - ta leiab, et küsimuse peaks arutusele võtma USA uus valitsus. Foto: epa
Tillerson kinnitas, et kui Senat otsustab, on tema välisministrina alati valmis toetama USA huvisid iga riigi ees, kaasa arvatud Venemaa. Ta rõhutas, et kavatseb ellu viia Trumpi välispoliitikat, sest „riigisekretär töötab riigi presidendi hüvanguks“.
Kui temalt küsiti valitud presidendi Donald Trumpi kohta, kellega nad alles hiljaaegu isiklikult tutvusid, vastas Tillerson, et nõustus ametisse astuma alles pärast seda, kui oli veendunud, et Trump on ka tegelikult valmis teda ära kuulama.
Nõrgad sanktsioonid on nõrkuse signaal
Kes on Rex Tillerson?
Donald Trump esitas detsembris oma uue valitsuse välisministriks Exxon Mobili juhi Rex Tillersoni. 64aastasel Tillersonil puudub (erinevalt varasematest USA välisministritest) riigitöö, aga ka diplomaatiline kogemus. Tal on töö tõttu tihedad sidemed Venemaal, ka sealse võimuladvikuga.
Texase Ülikooli tsiviilinserneri kraadiga Tillerson alustas Exxonis 1975. aastal tootmisjuhina ning on ametiredelil järjest tõusnud. 1998. aastal, kui temast sai Exxon Neftegas Limitedi president, asus ta töötama Venemaal. Exxoni tegevjuht oli ta 2006. aasta algusest.
Tema 2016. aastapalk oli 24,3 miljonit dollarit, mis andis talle The New York Timesi kõrgepalgaliste tegevjuhtide TOP 200s 29. koha. Tema vara väärtuseks hindas NBC News 150 miljonit dollarit.
Tillerson lahkus Exxon Mobilist eelmise aasta 14. detsembril. The Washington Post kirjutas, et Tillersonil on 69,5 miljoni dollarine pensionifond ning Exxoni aktsiaid 218 miljoni dollari väärtuses.
Pärit Texase osariigist, abielus Renda Tillersoniga. Neil on neli last. Texase kuulsuste halli liige 2013. aastast.
Sissejuhatavas sõnavõtus rõhutas Tillerson, et Venemaa kujutab praegu USA jaoks ohtu, kuid „ei ole oma huvide läbisurumisel ettearvamatu“. Ta ütles, et Ühendriikidel on vaja Venemaa püüdluste teemal nendega avatud ja avameelset dialoogi, et oleks teada, „kuidas seada omaenda kurssi“, rõhutas välisministri kandidaat. Ta mainis sissejuhatuses ka sekkumist USA valimiskampaaniasse, mille Washington on kirjutanud Venemaa võimueliidi arvele, ning ka Ameerika sanktsioonide tulevikku Venemaa vastu.
Mitmetunnise kuulamise käigus tõusis pidevalt taas üles Vene teema, sealhulgas sanktsioonid. Tillersoni seisukoht on, et tuleb säilitada sanktsioonide status quo, kuni Venemaaga pole vahetut suhtlust ja arusaama nende plaanidest. Senaatorite lisaküsimuse peale ta kinnitas, et praegune seis tähendab kehtivate sanktsioonide säilitamist.
Seejuures rõhutas Tillerson mitu korda, et sanktsioonide rakendamine peab olema hoolikalt läbimõeldud ja eesmärgipärane. „Ebaefektiivsed sanktsioonid on hullem kui mittesanktsioonid,“ kordas ta. Tema veendumuse järgi on selliste sanktsioonide kasutamine vaid nõrkuse signaal.
Venemaa arvele kirjutatud häkkerirünnakute kohta ütles Tillerson, et kuna tal pole seni ligipääsu salastatud infole, ei saa ta ka anda hinnangut USA luureteenistuste järeldustele.
Ukraina vajab tuge
Ukraina kriisist rääkides kinnitas Tillerson, et on valmis toetama relvaabi andmist Kiievile - ta leiab, et Ukrainat on vaja aidata kaitsta ning et küsimuse peaks arutusele võtma USA uus valitsus.
Tillerson peab ebaseaduslikuks ka Krimmi poolsaare ühendamist Venemaaga. Ta märkis, et seda ühendamist saab USA tunnustada vaid „palju suurema kokkuleppe raames, mis rahuldaks ka ukraina rahvast“. Ta ütles, et Venemaa tegevus Krimmis oli jõudemonstratsioon, mis nõudis proportsionaalset vastust, jõudemonstratsiooni USA ja NATO poolt.
Süürias on Tillersoni hinnangul sündmuste areng praegu Damaskuse kontrolli all, kuid seal räägivad kaasa ka Venemaa, Türgi ja Iraan. „Ilma meie osaluseta,“ lisas ta, pidades silmas USAd. Perspektiivis on Washingtonil siiski vaja taastada traditsiooniline koostöö sõprade ja liitlastega selles piirkonnas, leiab ta. Viimaste seas tõi ta välja Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani. „Ta on hakanud otsima liitlast Venemaalt, kes tegelikult pole tema liitlane,“ ütles Tillerson. Ameerikal on tema sõnul vaja koostada Süüria plaan, mis kaitseks riigi tsiviilelanikke ning purustaks Islamiriigi. Lähis-Idas ongi Tillersoni sõnul USA peamine ülesanne võitlus selle terrorirühmitusega.
Komitees kuulamisel oli Tillersonil toeks abikaasa Renda, kellega nad on koos üle 30 aasta, kaks õde ja teised sugulased. Ametliku soovituse andsid talle texaslastest tegevsenaatorid John Cornyn ja Ted Cruz, endine senaator Sam Nunn ja endine kaitseminister Robert Gates.
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.