Suurbritannia endine peaminister Tony Blair pidas reedel Londonis kõne, milles kutsus Brexiti vastaseid üles tõusma ja võitlema, et Suurbritannia liidust siiski ei lahkuks.
- Tony Blair Foto: Scanpix/Reuters
„Inimesed hääletasid teadmata, mis on
Brexiti tegelikud tingimused,“ ütles Blair. „Sedamööda kuidas need tingimused ilmet võtavad, on neil õigus meelt muuta. Meie missioon on neid veenda, et nad seda teeksid,“ tsiteeris endist peaministrit agentuur Bloomberg.
Aastatel 1997–2007 Tööpartei peaministrina
Suurbritanniat juhtinud Blair vastandas end selgelt
Theresa May konservatiivide valitsusele, süüdistades seda keskendumises ainult sellele, kuidas Suurbritannia
Euroopa Liidust välja viia. Iga hinna eest.
Briti Tööparteil ei ole selget seisukohta, kuidas Brexiti referendumi tulemusele peaks reageerima, ja nii pole May Suurbritannia parlamendis liidust lahkumise ettevalmistustele erilist vastuseisu kohanud. Blair süüdistas, et see aitabki Brexitit võimalikuks teha. Blairi eesmärk on koondada need jõud, kes ei taha Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust, ja panna nad koostööd tegema.
„Meie ülesanne on armutult välja tuua tegelikud kulud, näidata, kuidas selle otsuse aluseks oli puudulik arusaamine, mis nüüd saaks informeeritud arusaamiseks,“ ütles Blair. „Ma ei tea, kas meil on lootust edule. Kuid ma tean, et tulevased põlvkonnad mõistavad meid teravalt hukka, kui me vähemalt ei ürita.“
Eriti teravalt tõrjus Blair Theresa May väite, et Brexiti vastased on juurteta inimesed, „ei ühegi riigi kodanikud“.
„Kui õudselt on selles debatis kuritarvitatud patriotismi rüüd,“ ütles Blair. „Me ei argumenteeri selle poolt, et Suurbritannia Euroopa Liitu edasi jääks, mitte sellepärast, et me oleme juurteta kodanikud. Vatupidi, me teeme seda sellepärast, et oleme oma riigi uhked kodanikud, kes usuvad, et 21. sajandil tuleb meil hoida oma partnerlust suurima poliitilise liidu ja suurima kaubandusturuga oma ukse all.“
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.