Ärimeestele Ain Hanschmidtile, Kalev Järvelille ja Enn Pandile kuuluv Infortar võib jääda ilma tee-ehitajast TREV-2, sest viimase praegune omanik BaltCap otsustas ostueesõigust kasutada.
- „Kunagi Estonian Airist ka rääkisime, et tahame ja ostame, aga pärast ei saanud. Ei taha ära sõnuda. Elu näitab, et ei saa varem seletama hakata," kommenteeris TREV-2 Grupi ostmist Ain Hanschmidt jaanuaris. Foto: Andras Kralla
Praegu ootab investeerimisfond BaltCap Private Equity Fund L.P. konkurentsiametilt luba soetada teise fondi East Capital Explorer AB osalus. BaltCapile kuulub TREV-2 Grupi aktsiatest 36,3%, East Capitalile 38,3%.
Ain Hanschmidti ei õnnestunud kommentaariks tabada, kuid
varem on ta öelnud, et TREV-2 ostab Infortar ainult sel juhul, kui saab enamusosaluse. Hanschmidt oli juba jaanuari lõpus sel teemal rääkides ettevaatlik. „Kunagi Estonian Airist ka rääkisime, et tahame ja ostame, aga pärast ei saanud. Ei taha ära sõnuda. Elu näitab, et ei saa varem seletama hakata.“
Konkurendid kahtlevad, kas Infortari taga olevaid Hanschmidti, Kalev Järvelille ja Enn Panti tulevikus TREV-2 omanikeringis näeb. Näiteks on seda meelt Üle juht Priit Post. „Miks peaks? Mis mõttega peaks rohkem maksma, kui esimene võimalus käest võeti? Äkki tuleb keegi kolmas. Lolli raha on Euroopas praegu piisavalt. Ostja võib tulla mujalt, sest ega Eestis neid ostjaid palju ole,“ rääkis Post.
Turg vaevleb
„Kas turult õnnestub raha teenida, peavad nad ise teadma. Ma ei näe, et siin on väga võimalik kuskilt teenida – tööd on vähe, tegijaid palju ja hinnad all,“ ütles Post ja lisas, et tegijad on murelikud olnud viimased kolm aastat. „Ettevõtteid tuleb juurde. Igaüks arvab, et teab midagi sellist, mida keegi ei tea: kuidas teha odavalt, hästi ja palju.“
Sellel, et TREV-2 müügis on, ei ole Posti hinnangul turuolukorraga pistmist. „Põhiomanikud on fondid ja nad ei ole seal ilusate silmade pärast. Tahavad sealt tulusalt väljuda.“
Ka Asfaldigrupi juht Silver Reiljan ei usu Infortari jätkuvasse huvisse. „Ega TREV-2 majanduslik olukord väga kõva ka ei ole,“ märkis Reiljan, kes nagu Postki arvab, et ostja võib tulla väljaspoolt Eestit. „Kuskilt Skandinaaviast võib mõni huviline olla. Kui tahab Baltikumi turule siseneda. On ka soomlasi siin käinud ja läinud.“
Nordeconi juht Jaano Vink sõnas, et TREV-2 edasimüümist Infortarile ei saa välistada. „Kõikvõimalikud eri lahendused on võimalikud. Igapäevase äri sisu need aga ei muuda,“ lisas ta.
Vink tõdes, et ajad lähevad tee-ehituses ainult keerulisemaks. „Võib-olla on siin ka see, et kui praegu ei müü, siis ei müü üldse,“ lausus ta.
Ootab luba
BaltCapi partner Kristjan Kalda on kidakeelne, kuni konkurentsiamet ei ole neile rohelist tuld näidanud. Samuti ei soovi Kalda avaldada, kas pärast ettevõte ostmist pakuvad nad TREV-2 Gruppi müügiks Infortarile.
„Seda ei saa kuidagi kommenteerida,“ lausus Kalda. „Oleme Infortariga igasuguseid asju arutanud. Ei saa asjadest ette rutata. Loomulikult on kõik head partnerid teretulnud. Nii nagu oleme East Capitaliga seda firmat siin omanikuna vedanud, võime vedada ka mõne teise tugeva partneriga.“
TREV-2 teine omanik East Capital Explorer AB hindas viimati talle kuuluva 38,3% osaluse väärtuseks 5,7 miljonit eurot, mis on aasta varasemaga võrreldes umbes pool miljonit vähem. Kalda sõnul ei tähenda see, et firma seetõttu kuidagi kehvem oleks.
infopank
Vaata lisaks Infopangast
„Lihtsalt vahepeal on kapitali välja makstud,“ kommenteeris ta. „Viimased aastad on TREV-2 maksnud dividende, nii et sellega peab ka arvestama. Mingil aastal tegime ka kapitalivähendamise.“
Äripäev arvutas jaanuaris, et enamusosalus võiks Infortarile maksma minna 36 miljonit eurot. Kui palju tuleks osaluse eest tasuda senisele kaasomanikule BaltCapil, jättis Kristjan Kalda ütlemata.
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”