Taas avalikustati ulatuslik finantsdokumentide andmebaas, mis paljastab muu hulgas Briti kuninganna seosed maksuparadiisidega ning toob välja Trumpi administratsiooni sidemed Putini lähikondlastega.
- Kuninganna Elizabeth II seostatakse uue andmelekke kohaselt maksuparadiisidega. Foto: epa
Paradise Papersi nimeline andmekogu on pärit maksuparadiisdega tegelevatest finantsettevõtetest Applebyst ja Asiaciti Trustist ning sealt leiab informatsiooni 120 mõjuka poliitiku kohta.
Briti kuninganna investeerib maksuparadiisidesse
Paradise Papersi andmekogu põhjal on Briti kuninganna Elisabeth II investeerinud 10 miljonit naela erinevatesse maksuparadiisidesse. Sealhulgas Kaimanisaartele, Bermudasse ja Lancasteri.
BBC toob välja, et otseselt ei ole kuninganna investeeringud maksuparadiisidesse illegaalsed, samuti pole põhjust arvata, et ta ei maksaks oma tulude pealt makse. Selle kõige juures tekib aga eetiline küsimus, kas kuninganna ikka peaks sellistesse kohtadesse oma raha paigutama.
Samuti on kuninganna investeerinud ettevõttesse Brighthouse, mida süüdistatakse vaeste ekspluateerimises. Lisaks on kuninganna raha seotud ettevõttega, mille maksundusalane tegevus maksis töökoha 6000 inimesele. Jällegi pole tõendeid selle kohta, et kuninganna oli ettevõtete tegevusest teadlik ja kasutas seda enda huvides ära.
Seob Putini ja Trumpi
Paradiisi paberitest selgub ka USA president Donald Trumpi administratsiooni kõrge liikme seos Venemaa president Vladimir Putini lähiringkonnaga. BBC andmetel puudutab info Trumpi valitsusse kuuluvat kaubandusministri Wilbur Rossi varjatud äritegevust.
Väidetavalt on Rossil Kaimanisaarte maksuparadisi kaudu osalus nafta ja gaasi transportimisega tegelevas Navigator Holdingsis. Viimane on aga seotud Venemaa nafta ja keemiaettevõttega Sibur, kus on osanikeks USA sanktsioonide all olevad Putini lähikondlased. Näiteks Putini väimees Kirill Šamalov.
Ross ütles lekkinud infot kommenteerides, et ilma Trumpi käsuta ta tagasi astuda ei kavatse ning tegelikult pole tal seost ka Paradiisi paberites väidetuga.
Kokku kuulub täna avalikus tulnud andmekogusse üle 13 miljoni dokumenti ning nendega tegeleb 380 ajakirjanikku 100 meediaorganisatsioonist, sealhulgas BBCst, Guardianist ning soomlaste YLEst.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.