Kallim saastekvoot mõjutab mõnda sektorit teistest rohkem. Kui enamik tööstusfirmasid saab ELilt vähemalt osa heitmekvooti tasuta, siis elektritootjad peavad heitkoguseid turult ostma. Kui kvoodihind ülespoole liigub, nagu loodavad Eesti ja teised riigid, võib see tähendada ka elektrile tugevat hinnatõusu.
- Viru Keemia Grupi tehas Ida-Virumaal. Foto: Eiko Kink
„Fossiilsetest kütustest elektritootmisele tasuta kvoote ei eraldata ja uue kokkuleppe alusel on kava erinevate meetmete kaudu tõsta süsinikdioksiidihinda. See avaldab olulist mõju Eesti Energiale, kes toodab põlevkivist elektrit,“ VKG tehniline direktor Meelis Eldermann. VKG-le on Eesti Energia otsene konkurent.
Riigifirma ise siiski nii pessimistlik pole. „Täna on veel vara hinnata selle kokkuleppe mõju süsinikdioksiidi hinnale pikemas perioodis ja sellest omakorda tulenevale mõjule elektritootmisele,“ ütles Eesti Energia meediasuhete juht Kaarel Kuusk.
Nimelt sõltub kvoodi hind turul tema sõnul olulisel määral uute taastuvenergia arenduste turule toomisest ehk nõudlusest kvoodi järele ning ühtlasi ka ELi kehtestatavast energiatõhususe eesmärgist 2030. aastaks ehk energiatarbimisest. „Läbirääkimised taastuvenergia ja energiatõhususe eesmärkide osas aga alles käivad,“ ütles Kuusk.
Põlevkiviõli tootmiseks võivad aga tasuta kvooti taotleda nii Eesti Energia kui VKG ning selles vaates on mõlemad firmad pigem rahul. Kuuse sõnul on põlevkiviõli tootmisele tasuta kvootide eraldamine ülioluline, et tagada selle valdkonna konkurentsivõime.
„Kuna vedelkütuste äri toimub globaalselt ja paljudes selles osalevates riikides ei ole süsinikdioksiidi emissiooni maksustatud, siis kavatseb EL ka peale 2020 aastat nn süsinikulekke ohuga sektoritele tasuta kvoote eraldada,“ rääkis Eesti Energia meediasuhete juht. Iseenesest ei tasu enne õhtut hõisata, kuna see, millised sektorid süsinikulekke ohuga sektorite nimekirja kuuluma hakkavad, pole veel täiesti kindlalt paigas, kuid Kuuse sõnul on väga tõenäoline, et see saab hõlmama ka põlevkiviõli tööstust.
Eldermann rõhutas, et süsinikulekke oht on põlevkiviäris suur. „Kui Euroopa Liidu ettevõte peab konkureerima väljaspool Euroopa turgu teiste riikide ettevõtetega, kes pole rakendanud nii karme meetmeid, on see kindlasti konkurentsi pärssiv meede. See on riskikoht, millega tuleks kindlasti arvestada kas või Pariisi kliimakokkuleppe võtmes,“ rääkis ta. Samas kiitis VKG juhatuse aseesimees kasvuhoonegaasi kauplemissüsteemi ennast – see tagab tema sõnul, et kvoodi hinna paneb paika ikkagi turg, mitte mõne ametniku suva.
„Kasvuhoonegaaside kauplemissüsteemil on kindel mõju eksporditavatele kaupadele ja seda eriti väljapoole ELi, sest see on üks teguritest konkurentsivõimelise omahinna säilitamiseks,“ ütles ta. Siseturul on aga oma oht sellel, et elektri- ja soojatootjatel on raske konkureerida just süsinikdioksiidi hinnakomponendi tõttu taastuvenergiafirmadega, eriti kui arvesse võtta, et riik doteerib rohefirmasid taastuvenergia tasude kaudu.
„Mis puudutab eraldavaid kvoote – kasutame kõik meile eraldatud tasuta kvoodid ära,“ võttis Eldermann asja kokku.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.