Keskerakonna ettepanekul riigieelarvest makstud kaks miljonit eurot sigade tõuaretuse toetamiseks jagunes 24 farmi vahel ning iga tõukärsa eest maksti 200 eurot. Kahes toetust saanud ettevõttes on osalus ka majandusminister Kadri Simsoni elukaaslase Teet Soormi isal.
- Sead. Foto: Scanpix/Reuters
Eelmise aasta 21. novembril oli peaministrikandidaat Jüri Ratas riigikogu ees, et saada volitus uue koalitsioonivalitsuse moodustamiseks. Äsja oli Keskerakond kõrvale lükanud pikaajalise esimehe Edgar Savisaare ning nii mõnigi Savisaare truu toetaja ei olnud olukorraga veel leppinud.
Keskerakondlasest riigikogu liige Peeter Ernits torkas peaministrikandidaati Ratast terava küsimusega. “Põllumajanduses torkab silma, et seitsme kõige olulisema asja seas on sigade tõuaretuse toetamine. Samal ajal on Eestis ligi 800 piimaveiste jõudluskontrollikarja ja üle 300 lihaveiste, aga ainult 32 seakarja pluss 52 superkuldiga kuldijaam. Minu küsimus on selline: kui mitmele äriühingule, peale Viru Mölder OÜ, see kaks miljonit, nagu ma aru saan, jagamisele läheb?“ uuris Ernits.
Viru Mölder on tuntud seakasvataja ja Lääne-Virumaa mõjuka keskerakondlase Urmas Lahega seotud ettevõte.
Ratas toona Ernitsa küsimusele vastust ei teadnud. „Ma ei oska öelda arvu. Ma olen täitsa kindel ja usaldan, et see on maaeluministeeriumi ja maaeluministri pädevuses. Ma ei oska öelda, kas see on viis, kümme või viisteist. Ma jään teile vastuse võlgu,“ sõnas Ratas.
Miljonid kaubeldi koalitsiooniläbirääkimistel välja
Hiljuti kirjeldas Postimees, kuidas Keskerakond nõudis aastatagustel koalitsioonikõnelustel Kadri Simsoni ja Siret Kotka-Repinski eestvedamisel kohalike seakasvatajate toetuseks viit miljonit eurot ning vaidluste järel jäi sellest alles kaks miljonit.
Riigieelarvest liikusid need kaks miljonit maaeluministeeriumi haldusalas oleva Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) kaudu Eesti Tõusigade Aretusühistule, kes hüvitas ettevõtjatele tõuraamatu pidamisega seotud kulud, samuti osaliselt jõudluskontrolliga seotud kulud.
Eesti Tõusigade Aretusühistu juhatuse esimehe Raivo Laanemaa selgitusel oli kahe miljoni euro jagamise aluseks põhikarja loomade arv eelmise aasta detsembri alguse seisuga. Et Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli Keskuse ASi andmetel oli sel hetkel jõudluskontrollis 24 farmi ning põhikarja loomi kokku 9997, siis ühe põhikarja sea kohta tegi see summaks 200 eurot.
- Sigade tõuaretuse toetust saanud ettevõtted. Foto: Äripäev
Majandusminister Simsoni elukaaslase Teet Soormi õe Karin Soormi juhitav ning isa Ain Soormi omanduses olev Tarva Konsultatsioonid OÜ on osanikuks kahes ettevõttes, kelle kulusid sigade jõudluskontrolli läbiviimiseks ja geneetilise väärtuse hindamiseks riigieelarve kaudu kinni maksti.
Linnamäe Peekon OÜ sai ligi 117 000 eurot ning Saimre Seakasvatuse OÜ ligi 62 000 eurot. Esimeses ettevõttes on Tarva Konsultatsioonid osa umbes 30 protsenti ning teises 23 protsenti.
Nii Linnamäe Peekon OÜs kui ka Saimre Seakasvatuse OÜs on üheks osanikuks veel ka Mati Tuvi äia Vahur Laulu nimel olev Kalda Invest OÜ.
Said kahtlustuse
Endised HKScani Baltikumi haru tippjuhid Soorm ja Tuvi peeti paari nädala eest keskkriminaalpolitsei uurijate poolt kinni ning neile esitati kahtlustus rahapesus ning HKScanile kahjulike tehingute tegemise läbi usalduse kuritarvitamises ja kokku ligi pooleteise miljoni euro omastamises.
„Kahtlustuste järgi omastasid Soorm ja Tuvi aastatel 2010-2016 Rakvere Farmide vara, kasutades selleks nendega seotud isikutele kuuluvate või nende kontrolli all olevate ettevõtetega sõlmitud lepinguid," selgitas Põhja ringkonnaprokuratuuri prokurör Stella Veber. Samuti kasutati fiktiivseid arveid kuritegelikul teel saadud raha legaliseerimiseks.
"Lisaks sõlmisid Soorm ja Tuvi ettevõttele kahjulikke rendi- ja garantiilepinguid, millega võeti ettevõttele põhjendamatuid kohustusi summas üle 3 miljoni euro. Tänaseks on kriminaalmenetluses tsiviilhagi tagamiseks arestitud üle 1,3 miljoni euro väärtuses vara,“ lisas Veber.
Soormi ja Tuvi lükkasid kahtlustused tagasi. Nende väitel on tegemist ebakompetentsete, kuid üliambitsioonikate HKScani juhtide karistusoperatsiooniga nende suhtes, mille teeb kahetsusväärseks manipuleerimine Eesti õiguskaitseorganitega.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.