• OMX Baltic0,51%291,61
  • OMX Riga−0,26%865,82
  • OMX Tallinn0,04%1 830,83
  • OMX Vilnius0,31%1 139,58
  • S&P 5000,72%6 037,88
  • DOW 300,3%44 556,04
  • Nasdaq 1,35%19 654,02
  • FTSE 100−0,05%8 566,52
  • Nikkei 2250,09%38 831,48
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%102,79
  • OMX Baltic0,51%291,61
  • OMX Riga−0,26%865,82
  • OMX Tallinn0,04%1 830,83
  • OMX Vilnius0,31%1 139,58
  • S&P 5000,72%6 037,88
  • DOW 300,3%44 556,04
  • Nasdaq 1,35%19 654,02
  • FTSE 100−0,05%8 566,52
  • Nikkei 2250,09%38 831,48
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%102,79
  • 15.12.17, 10:38
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Töökäte puudus muudab ettevõtja leidlikumaks

Vabade ametikohtade arv on kerkinud kõrgeimale tasemele alates 2008. aastast ning tõsine töökäte puudus ettevõtlussektoris sunnib uusi lahendusi leidma, nendib SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Töökäte puudus sunnib ettevõtjaid leidlikkusele.
  • Töökäte puudus sunnib ettevõtjaid leidlikkusele. Foto: PantherMedia/Scanpix
Juba eelmisel aastal selget kasvutrendi näidanud vabade ametikohtade arv saavutas tänavu kolmandas kvartalis kõrgeima taseme alates 2008. aastast: täitmata oli üle 12 700 ametikoha. Buumiaegsete numbriteni jõudmine võtab küll veel aega - 2008. aasta esimeses kvartalis oleksid tööandjad palganud koguni 17 500 inimest.
Vaadates vabade ametikohtade arvu tegevusalade lõikes, leidub siiski sektoreid, kus nõudlus tööjõu järele buumiaega ületab. Arvuliselt on vahe suurim kaubandussektoris, kus III kvartalis oli täitmata enam kui 2000 töökohta, kuid tööjõupuudus on 2008. aastast suurem ka haldus- ja abitegevuste, veonduse ja laonduse, majutuse ja toitlustuse ning IT alal. Tööjõunõudluse suurenemine teenindussektoris peegeldab muuhulgas ka majanduses toimunud struktuurseid muutuseid.
Et Eesti tööhõive ulatus III kvartalis 68,3%ni - kõrgeim tase nii lähiajaloos kui pea kogu Euroopas -, ei ole nende kohtade täitmine vaid kohaliku tööjõu abil realistlik. Seetõttu on ettevõtjad sunnitud vaatama tööjõu värbamisel välisriikide poole. Avatud tööturuga Euroopas saabub siia aina enam töötajaid teisest Euroopa Liidu riikidest, kuid madalama palgataseme tõttu on tööandjate seas hinnas ka kolmandatest riikidest pärit töökäed. Kuidas sellesse suhtuda?
Tööjõu värbamine väljastpoolt Euroopa Liitu on peavalu
Eesti on hoidnud migratsioonipoliitikas ranget joont ja selle leevendamine on aeglane protsess. Veel mõni aasta tagasi võis Euroopa Liidu kodakondsuseta inimest, kes omandanud siin kõrghariduse ja perfektse eesti keele, oodata riigist väljasaatmine, kui ta piisavalt kiiresti kõrgepalgalist töökohta ei leidnud. Nüüd on olukord küll mõistlikum ja ülikoolilõpetajat pärast aktust lennukile ei eskordita. Hiljutised seadusemuudatused on teinud elu kergemaks ka IT-spetsialistide värbamisel ja alustavate iduettevõtete mehitamisel.
Traditsioonilisemate ettevõtete vaatevinklist ei ole asjalood aga kuigivõrd muutunud. Juhul, kui ettevõtte tööjõuvajadus on ajutine, ei ole välistöötaja värbamine liialt keerukas - maksta tuleb Eesti keskmist palka ja registreerida töötamine politsei- ja piirivalveametis. Abiks on see kindlasti ehitussektorile, kus lühiajalised töövõtulepingud on norm ka kohalikele töötajatele. Keerulisemas seisus on tööstusettevõtted, mis tegutsevad stabiilsemas keskkonnas ja on harjunud töötajatega sõlmima pikaajalisi lepinguid. Vähegi keerukamatel aladel võtab vilumuse tekkimine aega, mis tähendab, et töötaja tõeline kasu hakkab avalduma alles 270päevase ajutise tööloa lõppemisel. End selle aja jooksul õigustanud töötaja värbamine eeldab aga mahtumist kurikuulsa sisserände piirarvu alla. Sel aastal piirdus see 1300 inimesega ja limiit täitus juba juunis. Vaadates olukorda tööturul, ei saa välistada, et järgmisel aastal saadakse selle täitmisega hakkama juba esimese kvartaliga.
Omaette küsimus on ajutise tööjõule rakenduvad sotsiaalsed garantiid. Et elamisloa taotlemine võib võtta kuid, saabuvad ka pikema plaaniga töötajad Eestisse esmalt lihtsustatud lühiajalise töö raames. Et tegelikult on töösuhe mõeldud kestma pikemalt, saabub töötaja sageli koos perega. Kuigi pere kaasa võtmine on lubatud ka ajutise tööloaga inimesel, ei ole neil lubatud registreerida elukohta, millest saab alguse probleemide jada: kuni puudub elamisluba, jääb kättesaamatuks perearst, lasteaed, kool. Samas ei kehti ajutisele tööjõule maksusoodustusi, mis tekitab tööandjal õigustatud küsimuse, mille eest nad sotsiaalmaksu tasuvad.
Võttes arvesse keskmise töötasu nõuet kolmandatest riikidest pärit töötajatele, on sisserände piirimäära vajadus kaheldav - integreerumisvõimetu odavtööjõu sisse toomine on niigi välistatud. Asjaolu, et keskmise palga nõue ei kehti näiteks iduettevõtete töötajatele, on tunnustus edukale lobitööle, kuid selle erandi majanduslik mõju on siiski väike. Tööstusettevõtete töötajate kitsikus piirab majanduskasvu aga juba täna.
Tööjõupuudus madala lisandväärtusega tegevusaladel
Eeltoodu pole kindlasti üleskutse revolutsiooniks migratsioonipoliitikas. Näiteks võiks palganõude puudumine hakata vastupidiselt Eesti majanduskasvu pärssima. Kuigi tegemist ei ole perfektse korrelatsiooniga, kipuvad tööjõupuuduse üle kurtma enim just tegevusalad, kus loodav lisandväärtus on väikseim. Nii oli III kvartalis vabade töökohtade määr üks kõrgemaid majutuse ja toitlustuse alal, kuid madal ka lisandväärtus töötaja kohta. Väheseid erandeid on IT-sektor, kus loodav lisandväärtus on kordades üle Eesti keskmise, kuid millel on endiselt raskusi vabade ametikohtade täitmisega.
Tööjõupuuduse tagajärg on kiire palgakasv. Kui töötajaid napib, peavad ettevõtted neid lihtsalt kõrgema palgaga üle meelitama. Mõistagi ei suuda kõik ettevõtted palgaralliga kaasa minna ja peavad leidma viisi, kuidas hakkama saada väiksema hulga tööjõuga või oma tulusid tõsta, ehk majanduskeeles - muutuma tootlikumaks. Ilma palgasurveta puuduks pingutamiseks vajadus. Mõistagi ei ole see võimalik iga ettevõtte ega isegi iga tegevusala jaoks ja palgakasv võib ettevõtte ka turult välja tõrjuda. Olukorras, kus töötus on madal, on see aga majandusele kasulik, sest vabanenud tööjõud saab liikuda tootlikumatesse ettevõtetesse, kus ka palgakasvuperspektiiv on suurem.
See kaunis mõttekäik ei kehti muidugi alati. Mõne sektori suur tööjõuvajadus võib olla ajutine. Näiteks paisutavad soodne demograafiline olukord ja riigisektori elavnenud investeeringud nõudlust ehitussektori teenuste järele. Suur töötajate põud kasvatas III kvartalis haru palgataset koguni 12%. Samas on ehitus tuntud tsüklilisuse poolest ja suure tõenäosusega on nõudlus mõne aasta pärast madalam. Seetõttu on ilmselt majanduse tervise huvides parem, kui ajutise tõusu nõudluse katab pigem ajutine välistööjõud kui näiteks töötlevast tööstusest "üle hüpanud" kohalikud.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 15:14
Argo Alaniit: iga asja viimane puhkepaik tuleb paljastada
“Peaksime igapäevaselt kasutatavaid asju paremini hoidma,” räägib saates “Juhtides tulevikku” tehnikaringlust korraldava Green Dice asutaja ja juht Argo Alaniit. “Elektroonikaseadmete tootmine on selline, mida ei lubataks enam Euroopas teha – keskkonnanõuded on meeletud ja me ei taluks näiteks elementide kaevandamist, see on ränk töö.“

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele