Teenusmajanduse Koja juht, IT-ettevõtja Jaan Pillesaar paneb ette, et Eesti kõrghariduse arendamiseks võiks suured riigiülikoolid erastada.
- Helmese juht Jaan Pillesaar Foto: Andres Haabu
Tarkvaraettevõte Helmes asutaja Jaan Pillesaare sõnul vajab Eesti kõrgharidus uut energiat ja ettevõtlikkust. "Tänane süsteem, kus riik peab enamikku kõrgkoole ise, ei sunni koole arenema. Kõrghariduse konkurents on ülemaailmne ja me seisame küsimuse ees, mida teha, et Eesti ülikoolid võiksid saada niisama tunnustatud ja kuulsaks õppekeskuseks, nagu on näiteks Harvard või MIT. Eesti noored valivad kogu maailma koolide vahel ja välismaale õppima minnes sageli enam Eestisse tagasi ei tulda," rääkis Pillesaar ettevõtluskõrgkooli Mainor 25. aastapäeval.
Kuna turul on tasuta teenuse pakkujad, kes ei lähe kunagi pankrotti, siis eraülikoolidel, kellest võiksid need Eesti Harvardid saada, on väga raske sinna kõrvale tulla – nad peavad otsima turunišše, mida riigiülikoolid oma tasuta teenusega ei kata, rääkis Pillesaar.
Kui riik soovib kõrghariduse omandamist tingimata toetada, siis võiks selle toetuse anda otse üliõpilasele ja lubada tal endal otsustada, kus ta selle raha eest vabal haridusturul õpib, leiab Pillesaar. Teise võimalusena pakub ta välja, et praeguste ülikoolide juhtkonnad ja investorid võiksid saada võimaluse riiklikke kõrgkoole erastada.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.