Kõik varimajanduse näitajad on aktsiisipoliitika pärast eelmise aastaga võrreldes halvemaks läinud, ütles maksumaksjate liidu tegevjuht Lasse Lehis.
- Maksumaksjate liidu tegevjuht Lasse Lehis Foto: Andras Kralla
Täna toimub aktsiisipoliitika ja varimajanduse teemaline ümarlaud, kus maksuamet, konjunktuuriinstituut, kaubandus-tööstuskoda ja maksumaksjate liit annavad ülevaate aktsiisipoliitika üldistest trendidest ja selle mõjust varimajandusele ja ettevõtlusele.
Äripäeva raadio hommikuprogrammis käis teemast rääkimas maksumaksjate liidu tegevjuht Lasse Lehis, kes võttis probleemi kokku sõnadega, et seis ei ole sugugi hea.
„Aktsiisi teemadel on esimese asjana inimestel meeles Lätiga seonduv ja selle pinnalt on asjad läinud päris hulluks,“ ütles Lehis. Tänane ümarlaud ei keskendu aga õlleaktsiisile, vaid ka kütuse- ja tubakaaktsiisile. Samuti antakse ülevaade olukorrast ümbrikupalkadega, millega on maksuamet sel aastal vägagi kimpus. Viimase kohta ütles Lehis, et konjunktuuriinstituudi värske uuringu järgi on näha selgelt, et üha rohkem inimesi ei pea ümbrikupalga saamist taunivaks, vaid pigem lepib sellega.
Muutunud on ka see, et kui varem toodi salasigarette peamiselt Venemaalt, siis nüüd tuuakse neid rohkelt ka Lätist. Kui 21% turu-uuringule vastanutest ütles, et nad käivad ise Lätist sigarette ostmas, siis 25% vastas, et laseb kaupa tuttavatel sealt tuua. „Peame need kaks protsenti kokku liitma ja saame päris hirmutava tulemuse,“ rääkis Lehis.
Olen Lätis ostlemas käinud juba sellepärast, et näha, mis seal toimub. Olukord meenutab laulupidu.
Lasse Lehis,
maksumaksjate liidu tegevjuht
„Lisaks kõigele muule, mida ettevõtjad on aktsiisipoliitikale ette heitnud – maapoed pannakse kinni, Soome turistide arv väheneb, majutus ja transport kannatavad – on mõtlematu õlleaktsiisi tõus pannud põntsu ka meie statistikale,“ rääkis Lehis. Nimelt pole tema sõnul uuringud enam adekvaatsed, kuna inimesed ei tea enam, kuidas Lätis ostetud, tarbitud ja ka edasi müüdud alkoholi ja tubakat nimetada. „Vanasti oli lihtne – kui sigaretipakil oli Venemaa märk, oli tegu illegaalse tootega. Nüüd aga, kui inimene ostab Lätist õlu ja sigarette, siis see on veel legaalne. Kui aga ostab tuttavalt Lätist toodud kaupa, siis see pole legaalne,“ selgitas Lehis, miks statistika on pea peale pööratud. „Inimestel on raske küsimustele vastata. Peame paremini selgitama, mida võib teha ja mida ei või,“ lisas ta.
Küsimuse peale, kas ta ise on Lätis alkoholipoes või tanklas käinud, vastas Lehis, et muidugi on. „Olen seal käinud juba sellepärast, et näha, mis seal toimub. Olukord meenutab laulupidu,“ ütles ta.
Kuula, mida Lehis rääkis Lätis ostmas käimisest ning aktsiisipoliitikast ja varimajandusest täpsemalt tänasest hommikuprogrammist alates 16:30.
Seotud lood
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.