Danske panga tippjuht Thomas Borgeni sõnul näitavad pooleli juurdluse andmed, et Eesti filiaali rahapesu tõkestamise järelevalves olid suuremad augud kui nad arvasid.
- Danske kontserni juhi Thomas Borgeni intervjuu annab aimu kahe juurdluse tulemustest, mida sügise hakul avalikkus näeb. Foto: EPA / Scanpix Denmark
Rahapesuskandaalis Danske algatas kaks juurdlust, mille tulemused peaksid avalikkuse ette jõudma septembris.
Borgen avas DR Nyhederis juurdluste tulemuste kohta kaarte – just rahapesu ulatusest rääkides. ”Pole kahtlust, et ulatus paistab olevat suurem kui seni arvasime,” tõdes ta.
Rahaline väärtus
Borgen, kes töötas aastatel 2009 kuni 2012 panga välismaiste tehingute juhina, polnud siiski nõus ulatusele rahalist väärtust andma ega konkreetseid numbreid kinnitama, aga rõhutas, et ulatus paistab nende jaoks arvatust suurem.
Intervjuus märkis Borgen ka, et on ”teisi alt vedanud”. Samas juhikohast loobuda ta ei kavatse, kuni nõukogu tema selja taga seisab.
”Võiksin astuda kõrvale, kui see asja lahendaks, kuid mulle tundub, et panga praegusest olukorrast väljatoomine näitaks vastutustunnet,” vastas Borgen ajakirjaniku küsimusele, kas ta ikkagi on õige inimene panga etteotsa.
Andestamatu viga
Oleme ühiskonnale pettumuse valmistanud. Iseendalegi oleme pettumuseks.
Thomas Borgen
Danske Banki juht
Taani endine ettevõtlusminister Brian Mikkelsen ütles mõni aeg tagasi, et Danske Bank tegi andestamatu juhtimisvea.
Borgen nõustus Mikkelseniga. ”Oleme ühiskonnale pettumuse valmistanud. Iseendalegi oleme pettumuseks,” tunnistas ta.
”See, mis toimus, poleks kunagi pidanud juhtuma sellise suuruse ja tasemega institutsioonis nagu Danske Bank. Mul on kahju ja minu ülesanne on nüüd hoolitseda selle eest, et selline asi enam kunagi juhtuda ei saaks,” lisas Borgen.
Valed kliendid
Üksikkliente ja tehinguid ta ei kommenteerinud, näiteks lugu,
kuidas klient Põhja-Koreast relvi smugeldas. ”Ilmselge, et meil on olnud kliente, keda meil kunagi poleks pidanud olema ja oleme teinud tehinguid, mida pidanuksime peatama,” ütles ta.
Pangasisesed juurdlused hõlmavad ajavahemikku 2007-2015. Ühe uuritava liiniga tegeleb advokaadibüroo Bruun & Hjejle, mis keskendub panga juhtimiskultuurile: kes teadis mida ja millal, kui tehti kahtlaseid tehinguid.
Teises juurdluses keskendub pank kuni 2007. aasta tagustesse tehingutesse, mil Danske Banki kontsern võttis üle Sampo pangalt ostetud Eesti filiaali.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti Ajalehtede Liidu žürii valis täna toimunud koosolekul uuriva ajakirjanduse ehk Bonnieri preemia 2017. aasta nominentideks Äripäevas ja Postimehes ilmunud lood rahapesust Eestis, Kristjan Pihli ERRis ilmunud lugudega võltsarvetest haigekassale ning Mikk Salu Eesti Ekspressis ilmunud lugudega Arvo Sarapuu prügiärist Tallinnas.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.