Heitmekvootide hind lööb tänavu rekordeid ja on nii mõnegi ettevõtte tootmise omajagu kallimaks teinud, kuid selle arvelt on loodetavasti oodata ka keskkonnaprojektide pikemaajalist rahastamist.
- Heitmekvootide hind on tänavu tõusnud kolmekordseks Foto: Scanpix
„Praegu on ühiku hind ligikaudu 20 eurot tonni kohta ja aasta lõpuni on veel müüa ligikaudu 3 miljonit ühikut. Kui ühiku hind jääb püsima tänase taseme juurde, on eeldatavasti oodata ülelaekumist,“ ütles keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna juhataja Getlyn Denks.
Aasta algusest on müüdud juba pealt 6 miljoni ühiku, mille eest on laekunud peaaegu 80 miljonit eurot, keskmine ühiku hind on olnud ligikaudu 13 eurot tonni kohta. Kui hinnad aasta lõpuks ei lange, laekuks ühtekokku 140 miljoni euro ringis. Viimastel aastatel on CO2-kvootide hind kõikunud 5 ja 10 euro vahel.
140
miljoni euroni võib ulatuda riigieelarve tulu heitmekvootide müügist tänavu
„Kui eelarveaasta lõpuks on ühikute müügist tulu laekunud rohkem kui riigieelarve seaduses kavandatud, kasutatakse seda kooskõlas riigieelarvestrateegiaga, see tähendab suunatakse olemasolevatesse pikaajalistesse meetmetesse,“ lisas Denks
Ühiku hinnatõus on tingitud peamiselt järgmist kauplemiseperioodi (2021–2030) ees ootavatest muudatustest, aga ka turustabiilsusreservi rakendumisest 2019. aastal, millega vähendatakse ühikute ülejääk turul, kommenteeris Denks CO2-kvootide hinnatõusu tagamaid.
Kevadises majandusprognoosis eeldas rahandusministeerium, et heitmekvootide müügist laekub tänavu 71 ja tuleval aastal 59 miljonit eurot.
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.