Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
"Blackstone ei ole mingi klassikaline pankurite pesa"
Investor Raivo Hein ütles Blackstone'i Luminori enamusosaluse ostu uudist kommenteerides, et Blackstone on investeerimiskapitalistid, kes ostavad, et hiljem parema hinnaga müüa.
Kopteripiloot Raivo Hein oma kopteriga. Foto: Andras Kralla
„Blackstone ei ole mingi klassikaline pankurite pesa, vaid ikka investeerimispankurite,“ tõdes Raivo Hein. Ta märkis, et tavaliselt proovitakse selliste ostude puhul vara veelgi paremaks ja tulusamaks muuta, et tulevikus parema hinnaga maha müüa. „Eks Blackstone'i aktsionärid on täpselt samasugused pragmaatilised äriinimesed nagu kõik ülejäänudki, kes siin ilmas äri teevad. Ja ma arvan, et nad leidsid, et see on hea koht sisenemiseks ja hea koht arenguks, nii et võib-olla ostavad isegi üht-teist veel mujalt siit regioonist kokku.“
Heina hinnangul jääb Blackstone Luminori seniks, kuni tuleb hea pakkumine ja aktsionärid on rahul selle hinnaga, mis nad järgmise tehinguga saavad. Tema sõnul võiks Blackstone olla hea näide teistele välisinvestoritele, kes veel kahtlevad, kas tasub siia investeerida.
Blackstone võib Luminori teha rahaks IPOga
Blackstone on kõva tegija, Blackstone on agressiivne tegija. Private equity kui selline tähendab seda, et ostetakse midagi, lüüakse see läikima, tehakse see efektiivseks ja müüakse maha, näiteks IPOtatakse.
Peeter Koppel, SEB privaatpanganduse strateeg
Võrdleb Olympicuga
Luminori börsile minekut uus suuromanik Heina sõnul tingimata ei tähenda. „Me näeme ühte vastupidist näidet, kus aktsionär tuli Olympicusse ja võtab hoopis aktsiad välja ja Eesti Telekomi puhul me nägime sama, kus aktsiad viidi börsilt minema. Nii et see ei pruugi olla nii, et tulevad aktsiad börsile.“
Hein ei osanud öelda, kas Blackstone ise võiks olla erainvestorile hea investeering, kuna ta ei ole seda lähemalt jälginud. „Pigem sellele, kes otsib oma rahale hajutatust ja arvab, et võiks ka kuhugi investeerimise ja finantsi poolele panna, siis äkki ta on tõesti hea.“
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.