Pesutootja European Lingerie Groupi, endise Lauma Internationali omanik Indrek Rahumaa hoiatab uue majanduskriisi eest.
- Pesuärimees Indrek Rahumaa hinnangul võib Brexiti tulemus olla arvatust süngem. Foto: Andres Haabu
“Mure Brexiti pärast võiks olla natuke suurem. Kardan, et lõpplahendusest, mis tuleb – sellest ei ole kohalikud veel täies mahus aru saanud,” leiab Londonis elav Rahumaa. “Kui läbirääkimisi vaadata, siis ainus, mis on muutunud – aega on vähemaks jäänud. Näen seda asja mustades värvides, kuid võib-olla läheb paremini.”
Inimesed põgenevad
Majanduskriisini võivad viia mitu asjaolu. Pärast Brexiti-hääletust hakkasid Suurbritannias tegutsenud ettevõtjad koduriikidesse naasma. Londonist on järjest lahkunud ka Rahumaa tuttavad, kuid ta usub, et London jääb vaatamata Brexitile finantskeskuseks. “Isolatsioon Ameerikas aitab sellele kaasa,” lausus Rahumaa.
Tõsiseks võib olukord kujuneda kogu maailmas kaubandussõja ja Brexiti koosmõjul. Kui kaubandussõda eskaleerub, ei ole välistatud uus majanduskriis, rääkis ta.
Püsib teadmatus
Tegelikult ei tea Rahumaa hinnangul veel mitte keegi, kuidas täpselt Brexiti mõju ärimehi jalust lööb, sest kokkuleppeid ei ole sõlmitud ja käib sisepoliitiline võitlus. Küll on näha olnud, mis juba välisriikides toimub, näiteks Prantsusmaal hüppasid üles kinnisvarahinnad.
Seega suuri otsuseid ettevõtjad ja investorid enne seda, kui pilt on Brexiti kohta täiesti selge, tegema ei hakka. Rahumaad ennast Brexit ei löö. “Minu tutvusringkonnas mõjutab Brexit mind kõige vähem,” märkis ta, kuid tõdes, et mõne otsuse on ta siiski edasi lükanud. “Need ei ole Suurbritanniaga seotud, kuid mõned komponendid on juures.”
Seotud lood
Kolmapäevane Euroopa ülemkogu kohtumine pidi tooma lahenduse Brexiti läbirääkimistele. Nädala alguses selgus aga, et suurt midagi veel oodata pole ning peamise probleemina ei leidnud lahendust Iiri piiri küsimus.
„Meie tegevusele Londonis tähendab Brexit kindlasti täiendavat regulatiivset kulu,“ sõnas LHV panga juhatuse liige Andres Kitter.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.