Fondijuhid: inimestel on küll teise sambasse usku
Pankade pensionifondidevalitsejad on aga veendunud, et hoolimata hiljutisest teise samba kriitikast inimestel sellesse usku jagub. Nad viitasid kui ühest suust asjaolule, et aastatel, mil oma isiklikku panust teise sambasse sai suurendada, otsustasid paljud seda teha. LHV Varahalduse juhi Mihkel Oja sõnul tegid seda rohkem kui pooled LHV klientidest ja see näitas inimeste positiivset meelsust teise samba suhtes isegi kriisi ajal. "Usume, et paljud kliendid, kes varem investeerisid rohkem kui 2% enda palgast, sooviksid ka edaspidi rohkem koguda. Ka kogujate seas läbi viidud hoiakute uuringud viitavad valmisolekule suuremaks panustamiseks teise sambasse ja et huvi oma teise samba käekäigu vastu kasvab koos kogutud summadega," rääkis Oja.
Swedbanki Investeerimisfondide juhatuse esimehe Kristjan Tamla kinnitusel oli nende inimeste arv, kes otsustasid vabatahtlike sissemaksete jätkamist teises sambas, oluliselt suurem võrreldes ka kolmanda samba kogujatega. "Üldiselt teiste riikide kogemus näitab, et märksa suurema tõenäosusega on inimene nõus suurendama oma sääste juba olemasolevasse kohta kui avama täiesti uue säästmise viisi," rääkis Tamla, kelle sõnul on lisaks kriisijärgsest ajast juba olemas ka vastav infrastruktuur vabatahtlike säästude suunamiseks teise sambasse.
Kolmas sammas tööandjapensioniks
Kui aga teine sammas avada vabatahtlikele säästudele, siis mida teha praeguse kolmanda sambaga? Siingi kõlab fondivalitsejatelt kui ühest suust, et sinna võiks suunata nn tööandjapensioni. "Sellisel juhul oleks kõik kolm sammast üksteisest ka selgesti eristatavad – esimene sammas olemasolevale pensioniealisele põlvkonnale pensionide maksmiseks, teine sammas kohustuslik ja inimese enda täiendavalt vabatahtlik säästmine pensionipõlveks ja kolmas sammas tööandjapension," võttis Tamla asja kokku.
Pekk rõhutas aga veel kord, et inimesed säästavad pensioniks siis, kui see toimub automaatselt ja mugavalt. "Ma usun küll, et kui uue töölepingu sõlmimisel on tööandja vaikimisi ette pannud, et sinu palgast läheb nt 2% või 4% kolmandasse sambasse, aga sa võid sellest loobuda või vastupidi, suurendada, siis säästud kasvaksid oluliselt," lausus Pekk.
Tahetakse sotsiaalmaksusoodustust
Kui inimesel oleks võimalik ühe hiireklõpsuga töölepingul tükike oma palgast pensionisäästu suunata, et süsteemi kulu oleks väike ja arusaadav info riiklikust portaalist kättesaadav, siis pole Peki sõnul maksusüsteemi vajagi muuta.