Reformierakonna juhatuse liige Kristen Michal ei jäänud valitsuse ja peaministri Jüri Ratase kritiseerimisel tagasihoidlikuks. Tema sõnul on Ratas suur ebaõnnestuja, kes kannab tänase valitsuskriisi ees vastutust.
- Reformierakonna juhatuse liige Kristen Michal Foto: Andras Kralla
„Riigi juhtimine on juba pikalt pausil, tsiteerin siin Jevgeni Ossinovskit. Sisulisi, tulevikku vaatavaid otsuseid Keskerakonna domineeritavast valitsusest ei tulnud,“ kommenteeris Michal eile pärastlõunal lahvatanud valitsuskriisi. Ta sõnas, et tänaseks tülitsedes koostööd lõpetava valitsuse pärandiks jääb 340 miljoni maksuraha Lätti viimine, seisma pandud riigi reformimine ja bürokraatia lõikumine ning näiteks keerukas astmeliselt tõusev maksusüsteem, kus õpetaja, meditsiinitöötaja või pensionär sai kõrgema maksumääraga mõõdetud. „Kohane on vana ütlus – kui enne ei teinud nad midagi, siis nüüd ei tee nad sedagi. Äkki ongi hea?“ märkis ta.
Michali sõnul peaks praegu valitsuse töövõimetuse ja koostöötuse eest vastutama peaminister Jüri Ratas. „Tema on suur ebaõnnestuja. Tal ei õnnestunud olla sisuline autoriteet, ehkki punane vaip oli armas nii Eestis kui välismaal ning jättis külma kätte oma valitsuse välisministri,“ rääkis ta.
Michal märkis, et Ratase ümarad vastused ning stiil, mis töötab tänavakampaanias, kus sisulisi mõtteid harva vaja, ei valmistanud teda ette ega aidanud valitsuse juhtimisel. „Piisas vaid kergest tuuletõmbest, kui kaardimajake, mille vundamendiks oli vale seisak, pudenes katki,“ ütles ta. Tema sõnul mõõdetakse peaministrit, nagu teisi juhte, kriisidega, kuid Ratas vuhises lati alt läbi. „Küsige endalt, et mis oleks, kui Eestil oleks tõsisem kriis ja selline meeskond peaks seda lahendama?“ põrutas ta.
Mis saab siis, kui valitsus kukub ja milliseid koalitsioonivõimaluse kombinatsioone näha võib, Michal spekuleerida ei soovinud. „Tänase parlamendikoosseisu juures on võimalus vahevalitsuse tekkeks. Millises koosseisus, võite 101 piires arvutada, kuid isiklikult ei pea ühte kombinatsiooni teisest tõenäolisemaks ja spekuleerida ei taha,“ ütles ta. Tema sõnul on vahevalitsusega sama loogiline stsenaarium see, et Reformierakond saab kolme kuu pärast uue mandaadi, et vahetada Keskerakond välja. „Umbusaldamine ja kahe tee vahel valik sõltub sellest, kuidas otsustavad erinevad erakonnad lähinädalatel käituda,“ ütles ta. Reformierakond arutab tema sõnul valitsuskriisi esmaspäeva hommikul fraktsiooni kogunemisel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Peaminister Jüri Ratas ütles täna õhtul, et valitsuse töövõime üle jätkuvad arutelud pühapäeval, kui kokku saavad koalitsioonierakondade juhid.
Kuigi justiitsminister Urmas Reinsalu teatas täna, et ei tema ega Isamaa erakond ei lahku sotside survel valitsusest, loodavad sotsid, et peaminister Jüri Ratas siiski Reinsalu lahkuma sunnib. „Sotsiaaldemokraatidel ei ole mingit tahtmist valitsuse vastutusest loobuda,“ ütles kultuuriminister Indrek Saar.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.