Peamiselt Venemaa klientidele keskendunud lennundusoperaatori Fort Aero umbes poolte aktsiate omanikuks sai sel suvel kinnisvaramaakler Robert Roode, praeguseks on ta omanikeringist läinud.
- Autorollo kriminaalasjas süüdi jäänud ning advokaadikutsest ilma jäetud Siim Roode on varem olnud Fort Aero nõukogu liige. Nüüd oli kolm kuud ligikaudu pool Fort Aero aktsiatest firmade kaudu tema poja Robert Roode nimel. Foto: Andres Haabu
LAAM Kinnisvaras kliendinõustaja ametit pidav
Robert Roode rääkis veel septembris Äripäevale, et kui kõrvalt jääb mulje, et ta on variisiku rollis, siis on see arvaja õigus nii arvata, kuid tegelikult see nii ei ole. „Mitte keegi ei ole pöördunud minu poole sellise ettepanekuga, et ma oleksin kellegi nägu, keha, tankist või kuidas te soovite seda ise nimetada,“ sõnas ta. Osaluse ostu finantseeris ta enda kinnitusel kinnisvaraäris teenitud rahaga.
Küsimusele, kas tal on plaanis Fort Aero igapäevajuhtimisse ka rohkem panustada, vastas Robert Roode, et hetkel jääb ta passiivseks aktsionäriks. „Aga tulevikus, kui näen, et firma juhtimises tehakse vigu, siis ma oma sõna kindlasti ka ütlen,“ lubas ta siis.
Kuid juba oktoobris liikus firmade kaudu Robert Roodele kuulunud osalus Venemaa kodaniku Ljalja Mihhailova nimele.
Mihhailova koos Vadim Oprõškoga olid ka varem Fort Aero omanikeringis, nende osalus oli MOB-CS advokaadibüroo nimel. Seda on ajakirjanduses kinnitanud samuti ettevõtte omanike hulka kuuluv Aaron Arkady Raihshtein.
Enne Robert Roode nimele osaluse liikumist kuuluski Fort Aero emafirmas Universe Jet Alliance OÜ 70protsendiline osalus MOB-CS advokaadibüroole, kus nõunikuna töötab tema isa Siim Roode. Siim Roode oli advokaadibüroo partner kuni Autorollo asjas süüdimõistva kohtuotsuseni. Ka on ta kuulunud varem Fort Aero nõukogusse.
„Ma olen noor inimene – 25aastane – ja eks iga inimene tahab areneda ja edasi liikuda,“ ütles Robert Roode septembris, märkides, et ettepanek lennuoperaatori omanikeringi asumiseks ei tulnud tema isa kaudu, vaid seda pakkus Vadim Oprõško.
Fort Aero pärineb riigile kuulunud firmast
Kui riigile kuulunud Estonian Air müüs 2013. aastal tütarettevõtte Estonian Air Regional, olid ostjad Venemaalt pärit Raihshtein, Oprõško ning Mihhailova. Ettevõte sai uueks nimeks Fort Aero ning tegeleb juba aastaid ärilendude korraldamisega. „Müügiedendus- ja turunduskavad on suunatud peamiselt venekeelsele turule ning enamik reklaame ilmub kõrgklassile mõeldud perioodikaväljaannetes,“ märgitakse Fort Aero majandusaruandes.
Kontserni müügitulu oli 2016. aastal 9 miljonit eurot, millest valdav osa tuli müügist Briti Neitsisaartele. Fort Aero eelmise aasta majandusaasta aruandes määrati aktsionäridele dividendideks 150 000 eurot.
Eesti õhusõidukite registri andmetel on ettevõtte kasutuses praegu kolm lennukit, millest ühe omanik on Hongkongis registreeritud FortAero Asia Limited ning kaks lennukit kuuluvad Inglismaal Norwichis registreeritud Essence Energy Ltd-le.
Lennuki omanikfirma kaudu Putini sõprade pangani
Kuid veel hiljuti oli ühe praegu Essence Energy Ltd kuuluva lennuki Beechjet 400A omanikuks Firmon Overseas Holdings Ltd.
Selle Briti Neitsisaartel registreeritud firma kaudu viivad niidid aga Venemaa presidendi Vladimir Putini sõprade pangani Bank Rossija ning riikliku energiakontsernini Gazprom.
Aasta tagasi kirjutas Venemaa sõltumatu ajaleht Novaja Gazeta lennuki omanikfirma sidemetest Bank Rossija ning Gazpromiga.
Nii on Bank Rossija ämblikuvõrku meenutavas omanikerägastikus asuva Firmon Overseas Holdings Ltd ametlik omanik Ivan Mironov. Novaja Gazeta andmetel ei ole Mironovil erilist ärilist tausta, et saada 9 protsendi omanikuks pangas, mille omanikeringis on Putini sõpradest oligarhid. Küll on Mironovi erinevatel andmetel kas pool- või kasuvennaks Kirill Seleznjov, kes kuulub Venemaa riikliku energiakontserni Gazpromi juhtkonda ning on üks Gazpromi juhi Aleksei Milleri usaldusisikuid.
Juba 2001. aastast Gazpromi juhtiv Miller on omakorda Putinile väga lähedane isik. Venemaa Forbes valis Milleri hiljuti ka Venemaa mõjukuselt kolmandaks isikuks Putini ja Sberbanki juhtiva German Grefi järel ning Venemaa uurivatel ajakirjanikel on tõsine kahtlus, et Mironovi nimel olevate Bank Rossija omanikfirmade taga võib olla Miller.
Seda enam, et panga osalus liikus Mironovi nimel olevale firmaderägastikule just Gazpromilt. Samuti on Mironoviga seotud firmad suured Gazpromi lepingupartnerid, teenides lepingutega miljardeid rublasid.
Aktsionäride hulgas ka tšellist
Bank Rossija suurim aktsionär on Putini ihupankuriks nimetatud miljardär Juri Kovaltšuk. Üheksa-protsendiline osalus on Kremliga seotud oligarhil Gennadi Timtšenkol ja tema abikaasal Jelenal. Ligi 6 protsenti panga aktsiatest on terasemagnaadil ja Venemaa rikkaimal inimesel, Severstali suuromanikul Aleksei Mordašovil. Tema vara väärtus hinnati eelmisel aastal ligi 17 miljardile dollarile.
Üle 3 protsendi omab Putini hea sõber tšellist Sergei Roldugin, kelle ootamatu dollarimiljardäriks saamine on liikvele toonud arvamuse, et ta on üks neist, kes hoiab enda nimel Putini varandust.
Fort Aero juhatuse liige David Šlik ütles, et neil pole Bank Rossijaga kunagi olnud mingit seost ega ärilist suhet, samuti pole neil mingit käimasolevat tehingut panga omanikeringis figureeriva Firmon Overseas Holdinguga.
Ühine pangakonto
Kaks Fort Aero kasutuses olevat lennukit kuuluvad praegu Inglismaal Norwichis registreeritud Essence Energy Ltd-le. Majandusaruande järgi 4 miljoni naela suuruse varaga ettevõte asub Google Mapsist nähtavalt Norwichi rahvusvahelise lennuvälja lähedal ühes pisikeses valges elumajas.
Fort Aero majandusaasta aruandes tuuakse välja, et ettevõttel on vastavalt kokkuleppele Essence Energy Limitediga ühine pangakonto, kus hoitakse Essence Energy rahalisi vahended ligi 900 000 euro väärtuses. „Antud lahendus hõlbustab igapäevast lennukitega opereerimist, kuna lennundusega seotud tehingud ja ülekanded peavad olema kiirelt teostatud,“ edastatakse aruandes. Lisaks kajastus bilansis lennukite omaniku 818 000 euro suurune ettemakse.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.