• OMX Baltic−0,31%272,98
  • OMX Riga0,13%873,69
  • OMX Tallinn0,42%1 742,28
  • OMX Vilnius−0,11%1 052,85
  • S&P 500−0,28%5 712,69
  • DOW 30−0,61%41 794,6
  • Nasdaq −0,33%18 179,98
  • FTSE 1000,09%8 184,24
  • Nikkei 2251,11%38 474,66
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,92
  • GBP/EUR0,00%1,19
  • EUR/RUB0,00%107,69
  • OMX Baltic−0,31%272,98
  • OMX Riga0,13%873,69
  • OMX Tallinn0,42%1 742,28
  • OMX Vilnius−0,11%1 052,85
  • S&P 500−0,28%5 712,69
  • DOW 30−0,61%41 794,6
  • Nasdaq −0,33%18 179,98
  • FTSE 1000,09%8 184,24
  • Nikkei 2251,11%38 474,66
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,92
  • GBP/EUR0,00%1,19
  • EUR/RUB0,00%107,69
  • 31.01.19, 06:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tippärimeestega seotud fond jättis investorid teadmatusse

Margus Linnamäe, Rain Rosimannus ja Indrek Rahumaa on olnud seotud ühisrahastusplatvormist fondivalitsejaks muutunud ettevõttega Bondkick, mis ei vasta enam investorite küsimustele ning mille osakuid ei ole võimalik maha müüa. Teadaolevalt tunneb nende tegevuse vastu huvi ka finantsinspektsioon.
Bondkicki juht Valentin Ivanov (vasakul) ja nõuandja ning emafirma endine nõukogu liige Indrek Rahumaa (keskel) Bondkicki avamisüritusel.
  • Bondkicki juht Valentin Ivanov (vasakul) ja nõuandja ning emafirma endine nõukogu liige Indrek Rahumaa (keskel) Bondkicki avamisüritusel. Foto: Bondkicki Facebooki lehekülg
Investorid tunnevad muret, et on oma rahast ilma jäänud platvormil Bondkick, mille Suurbritannia emafirma üks kahest peamisest omanikust oli suurettevõtja Margus Linnamäe ettevõte UP Invest ja kelle kätte usaldas oma fondi Rain Rosimannus.
Bondkick ei ole Äripäevaga rääkinud investori sõnul pea aasta aega investoritele oma käekäigust teada andnud. Majandusaasta aruande esitas ettevõte suure hilinemisega käesoleva loo valmimise ajal. Lisaks näitab Bondkick investoritele fondi väärtust alates oktoobrikuust sirgjooneliselt kasvavana, enne seda on väärtus vabalt kõikunud.
2016. aastal teatas Bondkick, et alustab ühisrahastusplatvormiga, mille Eesti omanike seas on peale asutajate Valentin Ivanovi ja Aadu Oja ning võtmetöötajate ka Margus Linnamäe ja Indrek Rahumaa. Rahumaa siiski omanike sekka lõpuks ei kuulunud. "Indrek on minu hea tuttav, kes on panustanud Bondkicki, andes mulle tarka nõu. Temale Bondkick ei ole kuulunud, aga ta oli emafirma nõukogus,“ rääkis Valentin Ivanov. Rahumaa ise ütles, et ta on Bondkicki nõustanud ning seal on hea meeskond. "See on igati hea ettevõtmine ja soovin neile edu. Omanikeringis ei ole ma olnud."
2017. aastal reklaamis Bondkick, et tuleb välja krüptoraha esmase pakkumise ehk ICOga (initial coin offering). Aasta tagasi registreeris finantsinspektsioon Bondkicki väikefondi valitsejana.
Algas kõik ilusti
Äripäeva poole pöördus üks nendest, kes Bondkicki ICO-l osales ja sai Bondkicki loodud sündikaadi osanikuks. "2018. aastal loodi suure hurraaga „Bondkick Syndicate“, mis pidi siis investeerima erinevatesse varaklassidesse. Kaasati raha ja algus oli paljutõotav: Facebookis oli hulk reklaame, meeldiv suhtlus telefoni ja e-posti teel jne,“ kirjeldas mees.
Nüüd on tema sõnul aga võimatu Bondkickiga ühendust saada. "Tänaseks on nende Facebooki lehelt kõik eelnev info kustutatud, Bondkick AS ei ole esitanud 2017. aasta majandusaasta aruannet, e- kirjadele ei vastata,“ rääkis ta.
Samal päeval, kui Äripäev ettevõtte juhi Valentin Ivanovi poole pöördus, esitas ettevõte ka aruande.
Ivanov märkis, et majandusaasta aruande digiallkirjastas ta siiski päev varem ning selle esitamine ei tulenenud ajakirjaniku küsimusest. Küll aga oli aruande puudumise kohta eelnevalt küsinud investor. Aruande hilinemise kohta ütles Ivanov, et nad esitasid viimastel aastatel aruanded tõepoolest hilinemisega. "Kuna tegemist on rahvusvahelise ärigrupiga, kus aruandeid tuleb esitada mitmes riigis, nõuab see tavapärasest suuremat kooskõlastamist ja koordineerimist. Loodetavasti jõuame uuel aastal varem.“
Ivanov kinnitas, et nad vastavad investoritele alati, vahel võtab see lihtsalt kauem aega.
Bondkicki juht Valentin Ivanov kinnitab, et investoritel ei ole muretsemiseks põhjust.
  • Bondkicki juht Valentin Ivanov kinnitab, et investoritel ei ole muretsemiseks põhjust. Foto: Erakogu
Facebookist info kadumist selgitas ta aga sellega, et Bondkickil oli algul üks Eestile suunatud jooksva infoga Facebooki leht ja teine ilma reklaamita rahvusvaheline lehekülg. Kuna Bondkicki fookus on Euroopal ja varsti lisanduvad kodulehele hispaania, saksa ja prantsuse keel, soovitasid turundajad Ivanovi sõnul Bondkickile Eesti leheküljest Facebookis loobuda. "Liitsime lehed ja kolisime eestikeelsed jälgijad üle meie rahvusvahelisele lehele, selle käigus kustus aga ka kogu eestikeelsel lehel olnud info. Kasutame Facebooki vaid Messengeri pärast, mille kaudu vestleme oma klientidega,“ selgitas Ivanov.
"Võtsin riski ja vist kaotasin"
Investori sõnul investeeris ta Bondkicki „adrenaliiniraha“ 3000 eurot, mille kaotus õnneks tema rahalist seisu otseselt ei mõjuta. "Jah, olen kirjutanud alla digilepingule, et võtan riski ja pean arvestama, et võin kogu oma raha kaotada. Vist kaotasingi,“ nentis ta.
Bondkicki kodulehel on liitumistingimused avalikult üleval ning neid vaadates on näha, et tingimustega nõustudes vabastab Bondkick end suurest hulgast vastutusest.
Anonüümseks jääda soovinud investor tõdes, et Bondkickiga ei pruugigi midagi korrast ära olla, aga kui ettevõte ei soovi suhelda ega vasta küsimustele, miks on neil majandusaasta aruanne esitamata, ei tekita see usaldust. Tema hinnangul on kummaline ka see, et kuni oktoobrini oli nende sündikaadi väärtus "normaalses kõikumises“, pärast seda näitab Bondkick aga vaid üles liikuvat sirgjoont. "Ei tundu kuidagi loogiline ja usaldusväärne,“ tõdes investor.
Tõusvat joont graafikul selgitab Ivanov sellega, et Bondkick väljus eriti kõikuvatest instrumentidest (enne kui krüptoraha hakkas tõsiselt kukkuma) ja asendas selle võlainstrumentidega. "Muidugi, võrdluseks vanasti tihti kõikuva puhasväärtusega võib hetkel valitsev rahulik kasv välja paista liiga kontrastne,“ leidis ta ka ise. Ivanov lubas, et investorid saavad peagi esimese aasta kokkuvõtte.
Teinegi investor tunneb muret
Facebookis on oma investeeringu üle muret tundnud ka Bondkicki oma raha paigutanud Aarne Leisalu. Leisalu pani sinna oma raha juba siis, kui Bondkick tegeles vaid ühisrahastusprojektidega ning token’eid mängus polnud. "Nad olid alguses see portaal, kes tegi küllaltki hea ettevõtte taustaanalüüsi,“ rääkis Leisalu. Nii jättis platvorm talle hea mulje.
Leisalu kirjeldas, et platvormil sai panustada ettevõtete laenudesse, mille intressi pealt investorid pärast teenisid. Ühest projektist teenis ta ka raha tagasi. Möödunud aasta juunis soovis ta oma osalust suure allahindlusega müüa, kuid ka nii ei läinud see kaubaks ja ostmist ootab see senini.
"Ma tüdinesin ära, aga ma püüdsin päris aktiivselt oktoobris või novembris nendega sidet saada. Üldnumber ja helpdesk ei vasta, nii et mina loobusin ja kandsin selle raha lihtsalt maha,“ ütles Leisalu.
Bondkicki juht Valentin Ivanov investorite kriitikat ei mõista. "Me vastame alati kõikidele oma klientidele, eeljärjekorras meie investoritele. Sõltuvalt teemast võib vastus võtta vähem või rohkem aega, aga vastuse saab alati.“
Fondiosade ja laenuosade ost-müük sõltub tema sõnul turuosaliste ostu- ja müügihuvist, Bondkick pakub üksnes huvilistele kokkusaamiskeskkonda.
Investor Toomas selgitab, miks tema ei oleks Bondkicki oma raha pannud. Leiad kommentaari artikli lõpust seotud lugude loetelust.

Margus Linnamäe oli esimene ingel

Valentin Ivanov rääkis, et alustas Bondkickiga 2014. aastal koos Aadu Ojaga, kes on Ivanovi sõnul väga kogenud finantsspetsialist ja professionaalne investor.
"Tema põhifookus aga on kinnisvara ning Bondkickile jäi vähem aega, seega teatud faasist jätkasin ma üksi.“
Margus Linnamäe oli Ivanovi sõnul Bondkicki esimene ingelinvestor ja suurtoetaja. Ivanov ütles, et juba mõnda aega liigub Bondkick edasi uues koosseisus ja selle ainuomanik on tema ettevõte NIVAL CAPITAL. Äriregistri andmetel kuulub Bondkicki Suurbritannia emafirma tema ettevõttele alates 3. detsembrist. Linnamäel oli Bondkicki Suurbritannia firmas osalus läbi UP Investi, mille juhatuse liige Marko Virkebau ütles, et alates 2017. aasta septembrist ei ole UP Invest selle ettevõttega seotud.
Ivanovi sõnul muutus Bondkicki fookus nii ärikeskselt kui regionaalselt ning sellega muutusid ka partnerite eesmärgid. "Bondkick valmistub uueks investeerimisraundiks, omandistruktuur on muutunud, et olla selleks valmis. Samas tiim ei ole muutunud ja kõikide partneritega on endiselt head suhted ja nad kõik toetavad Bondkicki tegevust.“
Eelmisel aastal usaldas Bondkicki kätte oma usaldusfondi ka Rain Rosimannuse osaühing Väädi. "Olin aastaid tagasi Bondkicki alguse juures, praegu olen üksnes klient. Täpsemalt on Bondkicki klient minu osaühing Väädi, kelle asutatud Põhja-Balti usaldusfondile Bondkick fondivalitsemisteenust osutab.“
Pane tähele
Valentin Ivanov oli Rain Rosimannuse ja Eerik-Niiles Krossi äripartner Kurdistanis. Ivanov on olnud Rosimannusega samades ettevõtetes osanik, kust on läbi käinud ka teised nimed, mis Bondkicki UK emafirmas ja Bondkicki Eesti ettevõttes (näiteks Andrei Maksimenko ja Rene Rattur).
Rosimannusel oli Singapuri ettevõtte Roy & Klas PTE.Ltd. kaudu osalus ka ettevõttes Goswell Ventures Ltd, millel oli Suurbritannia äriregistri andmetel septembrini oluline osalus Bondkicki Suurbritannia emafirmas. Kaks aastat tagasi ütles Rosimannus Äripäevale, et Goswell Ventures Ltd on ühe idufirma emakompanii, millest loodetavasti, kui kõik hästi läheb, kuuleb peagi rohkem.
Rosimannus ütles, et kuna Bondkick on keskendunud viimasel ajal väikefondide valitsemisele, neil on vastav litsents ja ta tunneb hästi sealseid tegijaid, tundus see talle loomulik valik. Tema sõnul ei ole tema Bondkicki kätte usaldatud Põhja-Balti fondist esialgu põhjust palju kõnelda, sest seal on tema sõnul ainult näpuotsaga Tallinna Sadama aktsiaid.
"Müüsin osaluse Bondkickis mõne aasta eest, kui tõmbasin oma tegevuste fookust oluliselt koomale, et keskenduda paarile põhilisele,“ märkis Rosimannus veel.
Ühisrahastusest ICOni
Bondkick alustas ühisrahastusplatvormina, kuid 2017. aasta novembris tegi firma ka krüptoraha esmase pakkumise ehk ICO. Enne ICOt ilmunud sisuturundusartiklis teatas Bondkick, et tutvumisperioodil saab registreerida Bondkicki „bond tokeneid“ allahindlusega ning teenida juba ICO alguspäevaks 6. novembril lisandväärtust. Tasuda sai nii eurodes kui ka bitcoinides.
"Bond ei ole siinjuures võlakiri, vaid investori ja sündikaadi vaheline digitaalne tark leping (smart contract), millega määratakse kindlaks tegevuse plaan ja sündikaadis osalemise tingimused. ICO ajal, alates 6. novembrist, on ühe Bondkicki bond token’i nimiväärtuseks 100 eurot,“ seisis reklaamtekstis.
Pärast ICO lõppu ja investeerimisfondi registreerimisega seatud tingimuste täitmist pidi Bondkicki sündikaat investeerima hakkama. Paralleelselt sündikaadiga pidi jätkuma Bondkicki portaalis tavaline ärirahastus, mille käigus võib iga registreeritud investor ise otsustada, millisesse äriprojekti ta soovib investeerida.
Fonde valitseda võib, neid avalikult pakkuda ei või
Bondkick on registreeritud väikesemahuliste alternatiivfondide valitsejana (väikefondi valitseja). Kui väikefondi valitseja ei taotle tegevusluba, peab ta registreerima oma tegevuse finantsinspektsioonis. Registreering annab õiguse valitseda alternatiivset investeerimisfondi, mida ei tohi avalikult pakkuda. Muude investeerimisteenuste osutamine ei ole lubatud.
Eestis ei ole hetkel ühisrahastamise valdkonda reguleerivat eriseadust ning ka finantsinspektsioonil ei ole alust ega pädevust rakendada järelevalvelisi meetmeid ühisrahastuse teenuse pakkujate tegevusele.
Leiame, et investorite ja laenuandjate piisava kaitse ja õiguskindluse tagamiseks on ühisrahastusplatvormide tegevust vaja ka Eestis reguleerida. FinanceEstonia ja advokaadibüroo Deloitte Legal koostöös on loodud küll ühisrahastuse hea tava, mille eesmärk on muuta platvormide tegevus klientidele arusaadavaks ja läbipaistvaks, kuid need juhised on siiski vaid soovituslikud.
Kristjan-Erik Suurväli, finantsinspektsiooni turujärelevalve ja sunni divisjoni juht
Äripäeva arupärimise peale ütles Ivanov, et Bondkick ei panusta krüptorahadele ega emiteeri ka enda omi. "Õige on öelda, et Bondkick panustab plokiahela tehnoloogiasse, mille baasil töötavad kõik meie asutatud usaldusfondid (Limited Partnership Fund).“
Ivanov selgitas, et nad asutasid mitu usaldusfondi, mille eesmärk on investeerida erinevatesse finantsinstrumentidesse. "Lõime portfellid, mille kaudu on võimalus investeerida kinnisvarasse, laenudesse, osakapitali, aga ka krüptovaluutadesse. Igal finantsinstrumendil on oma piirmäär, seega loodud portfellid hajutavad investorite riske.“
Ivanov märkis, et endiselt tegelevad nad ka ühisrahastusega, sest nende jaoks on see samasugune kaasrahastamise protsess nagu IPO, võlakirjaemissioon või mis tahes muu võõrkapitali kaasamine. "Seega pakub Bondkick endiselt sama teenust, lihtsalt sihime suuremaid kliente ja kasutame turvalisemat tulevikutehnoloogiat.“
Tasub teada
Bondkicki sündikaadi (ja fondi) investeerimismudel sihib investorite jaoks tulusust 15% aastas. Seda tahab Bondkick saavutada, investeerides 25% ulatuses sündikaadi kapitalist agressiivsemalt ning ülejäänud 75% mõõduka riskiga.
Agressiivne osa investeerimisstrateegiast sisaldab endas kõrge tulususega ehk vähemalt 12%-intressimääraga laene (7%~15% kapitalist), tagamata kõrge tulususega väärtpabereid üle Euroopa (4%~8% kapitalist), MBOsid (juhtkonna väljaoste) osaluse tagatisel (1%~3% kapitalist), hea potentsiaaliga krüptovaluutasid või nende CFDsid (3%~6% kapitalist) ning võlgade refinantseerimist (1%~2% kapitalist).
Mõõdukas osa investeerimisstrateegiast sisaldab endas korralikult tagatud laene LTVga alla 60% (40%~61% kapitalist), üürikinnisvara 5%~9% lühiajalise kasvupotentsiaaliga (10%~25% kapitalist), krüptovaluutade ICOsid (1%~5% kapitalist) ning tagatud kommertsvõlakirju ja tagamata riigivõlakirju (3%~10%).
Bondkick Sündikaadi esimene ICO on piiratud 24 999 XBKga, aga ei ole piiratud ajaliselt. Kuna tegemist ei ole tavalise ICO-ga, mille käigus jagatakse ettevõtte osi, vaid esimese investeerimisfondi-ICOga, ei sõltu see, millal teie raha tööle asub, ICO faasist.
Allikas: Bondkick

Seotud lood

Investor Toomas
  • 31.01.19, 06:00
Miks ma Rain Rosimannuse endisele äripartnerile raha ei andnud
Loen tänasest Äripäevast investorite muret tippärimeeste ja poliitikutega seotud Bondkickist raha kätte saamisel suure kurbusega.
  • ST
Sisuturundus
  • 21.10.24, 14:24
Generatsioonide juhtimine Tele2s: eri põlvkondade tugevused viivad parema tulemuseni
Eri põlvkondade ühtseks ja tõhusaks tiimiks sidumine võib olla keerukas, kuid õigesti juhitud meeskondades toovad vanemate kogemused koos nooremate avatud mõtlemisega kokkuvõttes paremaid tulemusi, leitakse saates “Minu karjäär”.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele