Järgnevalt avaldame ülevaate Äripäevas sel nädalal ilmunud lugudest.
- Saates "Äripäev eetris" valisid ajakirjanikud nädala võitjaks Merko Ehituse, kes otsustas investoritele taas magusa dividendi välja maksta. Foto: Shutterstock
Madis Müller Eesti Panga presidendi kandidaadiks. Lõppeva nädala esimene pool tõi selgust, kes võiks Ardo Hanssonilt üle võtta Eesti Panga presidendi ameti. Presidendi kandidaadiks valiti Madis Müller, kes on praegu keskpanga asepresident. Teised kaks kandidaati olid Swedbank Eesti juht Robert Kitt ja rahandusministeeriumi asekantsler Märten Ross.
Eesti Panga presidendi Ardo Hanssoni viimane tööpäev on 6. juunil. Seaduse kohaselt on keskpanga presidendi ametiaeg seitse aastat ja see on ühekordne.
Augustis intervjueeris Äripäeva ajakirjanik Kristjan Pruul Ardo Hanssonit.
Loe mahukat intervjuud siit. Või kuula intervjuud Hanssoniga siit:
Merko rahalaev. Lõppev nädal tõi hea uudise kõigile Merko Ehituse aktsionäridele. Ettevõte otsustas taaskord maksta heldelt dividendi: sarnaselt 2017. aasta eest tahab ettevõte maksta ka 2018. aasta eest maksta dividendi 1 euro aktsia kohta. Neile, kes huvituvad dividendiaktsiatest, teadmiseks, et dividenditootluseks teeb see umbes 10%. Merko maksab dividendideks 92% eelmise aasta kasumist.
Sellest aga, kui palju teeniks tänu Merko dividendile ehitusfirma suuromanik Toomas Annus,
loe siit.Riigifirmad tahavad börsilemineku osas selgust. See nädal tõi taas päevakorda riigifirmade börsileviimise temaatika. Äripäev kirjutas sel nädalal, et erakonna Eesti 200 riigifirmade erastamise plaani jõudnud ettevõtete juhid tahavad lõpuks selgust, sest pidevalt müüki oodates on raske kasvada. Erakonna üks eestvedajatest Nortali juht Priit Alamäe ütles, et nad soovivad tekitada kapitaliturule juurde likviidsust ja nõudlust. Tema sõnul kuuluvad praegu ajaloolistel põhjustel riigile mõned ettevõtted, millel ei ole tänases majanduses riigiga ühtegi mõistlikku seost. Näiteks tõi ta Operaili, Omniva ja Eesti Teed. Riigifirmade juhid tõdevad aga, et liiga kaua müügist rääkida pole hea, sest nii ei saa ettevõte kasvada.
Sellest, mis ettevõtteid ja kui suures ulatuses Eesti 200 börsile tahab viia ning mida sellest arvatakse,
loe siit- Statistika järgi on eestlased usinad kaardiga maksjad. Foto: Reuters/Scanpix
Kaardimaksed on ettevõtjale möödapääsmatud ning paisutavad samal ajal pankade kasumeid. Teisipäevane kaanelugu rääkis samuti rahast. Äripäev võttis vaatluse alla pankade teenitud tulu kaardimaksetelt ning küsis ettevõtjatelt, kas ja miks kaardimaksed nende äris kasulikud on. Selgus, et üks hambakliinik saab ilma kaardimasinata hakkama. Pangad kinnitavad samas, et aastatega on teenus odavamaks läinud.
Kuula ka reedel eetris olnud saadet nädala olulisematest sündmustest saates "Äripäev eetris":
https://raadio.aripaev.ee/episood/poliitikute-puhastustulest-ja-merko-rahalaevast
Vääriline tasu uue töötaja meelitajale. Tööjõupuudus on teema, millest räägivad pea kõik ettevõtted. Ja kel töökätest puudus, see peab välja tulema ideedega, kuidas uusi inimesi endale meelitada. Mööblitootja Kitman Thulema juhataja Aivo Sikka ütles, et nende ettevõttes on kõik ametikohad täidetud ja selleni on viinud lihtne nipp. Nimelt maksab ettevõte enda sõnul väärilist tasu kõigile neile töötajatele, kes ettevõttesse uue töötaja meelitavad.
Loe edasi siit Mis on saanud gasellidest? Sel nädalal toimus Äripäeva konverents Gasell ning sel puhul võtsime ühendust gasell-ettevõtjatega ehk kiiresti kasvavate firmade omanikega, kellest oleme aastate jooksul kirjutanud.
Kuidas gasellidel läheb ning kas nende unistused on täitunud,
loe südamlikust loost siitMis toimus aga ülipõneval Gaselli Kongressil,
loe siitRootsi kinnisvaral pidur peal. Kui gasellid kappavad edu suunas, siis Põhjala kinnisvaraturg näitab väsimise märke. Statistika annab tunnistust sellest, et eeskätt Rootsi kinnisvaraturg on hoogu maha võtnud. Miks see nii on ning kas tegu võiks olla pikaajalise kriisiga,
loe siit Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.