Erakondade põhilubadused riigikogu valimistel läheksid riigile maksma sadu miljoneid, osa lausa miljardeid eurosid. Kui lubadustega ollakse helded, siis katteallikatega on sootuks kehvem seis, selgub rahandusministeeriumi värskest analüüsist.
- Erakondade juhid EVEA üritusel. Ükski erakond pole sel aastal valimislubadustega end tagasi hoidnud. Foto: Liis Treimann
Rahandusministeerium avaldas täna erakondade valimislubaduse mõjuanalüüsi. Kui kokku analüüsis rahandusministeerium kõikide erakondade peale 3100 lubadust, leidsid nad vaid 18 reaalselt hinnatavat katteallikat. Enim ehk 7 katteallikat leidus Vabaerakonna programmis, ülejäänutel oli neid vaid 1–2 ja Keskerakonnal sootuks null.
Kõige kallimad lubadused puudutavad pensionitõusu, maantee-ehitusi, tulumaksumuudatusi, õpetajate palgatõusu, hoolduskoormuse vähendamist, tervishoiukulude kasvu ning teadus- ja arendustegevuse kulude suurenemist. Neid lubadusi leiab pea iga erakonna programmist ja paljud neist on ka nn põhilubadused, millega valijate hääli on püüdma mindud.
Pensitõusu hind ajab silmad suureks
Näiteks lubab Reformierakond majanduskasvu toel tõsta vanaduspensioni nelja aasta jooksul 200 euro võrra. See läheks aastas maksma 266 miljonit eurot, nelja aasta peale kokku 616 miljonit eurot. Keskerakonna erakorralise pensionitõusu lubadus seevastu läheks esimesel aastal maksma 140 miljonit eurot, ent kokku terve valitsemisperioodi peale 852 miljonit eurot. Kuna Keskerakonna programmis hinnatavaid katteallikaid polnud, on seda huvitavam, kust kavatseb Keskerakond oma lubadusteks raha leida.
Samas teeb teiste erakondade pensionitõusu lubadustele silmad ette EKRE lubadus, kes lubab järgmise nelja aasta jooksul tõsta keskmise pensioni kahekordseks ehk u 800 euroni. Rahandusministeeriumi hinnangul läheks see nelja aasta peale kokku maksma 1,37 miljardit eurot.
Maanteede investeeringute lubadustest on odavaim sotside lubadus, sest erinevalt Keskerakonnast ja Reformierakonnast ei luba sotsid ehitada kõik põhimaanteed neljarealiseks, vaid lubab teha osa maanteid kohati kolmerealiseks. See teeb nende maanteede-ehituse lubaduse hinnaks kokku umbes 1,2 miljardit eurot, teiste erakondade lubaduse hinnalipik on umbes 2 miljardit eurot. Aastane mõju riigi rahakotile oleks 200 miljonit eurot.
Suurimaid tulumaksumuudatusi lubavad Reformierakond ja sotsid. Reformierakond lubab muuta 500 eurot tulumaksuvabaks kõigile. See läheks rahandusministeeriumi hinnangul maksma suisa 247 miljonit eurot aastas.
Sotsid lubavad seevastu hoida alampalga tulumaksuvabana ja tõsta lisaastmete arvestamispiiri senise 1200 euro pealt 2000 euro peale kuus. Rahandusministeeriumi hinnangul läheks see riigile maksma 180 miljonit eurot aastas.
Ümmargusi lubadusi palju
Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Sven Kirsipuu sõnas, et paljud lubadused olid ebatäpsed ja ümmargused, mistõttu ei tule tegelikult analüüsist välja, millise erakonna programm on kõige kallim või odavam. „See tähendab vaid, et mõned erakonnad on olnud lubadustega konkreetsemad kui teised ja nende lubaduste mõju on olnud lihtsam arvutada,“ selgitas ta.
Rahandusministeeriumi valimislubaduse mõjuanalüüsi järgi leidub Sotsiaaldemokraatliku Erakonna programmist enim selliseid lubadusi, mille mõju eelarvele saab reaalselt hinnata. Kõige ümmargusem on olnud Elurikkuse Erakonna, parlamendierakondadest aga Reformierakonna programm.
- Rahandusministeeriumi riigieelarve osakonna eelarve juht Regina Vällik (paremal), fiskaalpoliitika osakonna juhataja Sven Kirsipuu ning sama osakonna juhtivanalüütik Risto Kaarna tutvustasid 3100 valimislubaduse analüüsi. Foto: Andras Kralla
Seotud lood
Eri põlvkondade ühtseks ja tõhusaks tiimiks sidumine võib olla keerukas, kuid õigesti juhitud meeskondades toovad vanemate kogemused koos nooremate avatud mõtlemisega kokkuvõttes paremaid tulemusi, leitakse saates “Minu karjäär”.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele