Skandaalselt pankrotistunud ehitusettevõtete Facio ja Riito ning samade omanike teiste firmade jaoks teenust pakkunud audiitor on keset kohtulahingut.
- Riito Ehitusele ja Facio Ehitusele tehtud auditite jaoks kogutud dokumendid on audiitor Aksella Laisaare sõnul hävinud. Foto: Andras Kralla
Audiitor andis pankrotistunud ehitusettevõtete majandusaasta aruannetele oma allkirjaga kindlust, kuid kaotas loa edasi tegutseda, kuna ei suutnud esitada dokumente tööde kohta, mille tegi põhja käinud firmadele aastatel 2010. ja 2011.
Facio, Riito ja teiste Toomas Trompi ja Riho Kalve ettevõtete audiitor Aksella Laisaar kaebas Tallinna ringkonnakohtus edasi otsuse, mis võttis temalt loa audiitorina tegutseda. Kutse võeti talt ära, kuna ta ei suutnud esitada Facio Ehituse, Facio Investi, Riito Ehituse, Kastri Kodu ja Elinord Ehituse 2010. ja 2011. aasta töövõtte.
Elinord Ehitus ja Riito Ehituse AS on praeguseks pankrotis, Facio Ehituse OÜ ja Kastri Kodu on kustutatud.
Audiitorite järelevalve nõukogu palus Laisaarelt Toomas Trompi ja Riho Kalve ettevõtete auditeerimise kohta tõendeid 2017. aastal ilmunud artikli peale. Nõukogu palus Laisaarel esitada kümme töövõttu aastatest 2010–2012, millest Laisaar esitas vaid kaks. Ka need kaks esitatud töövõttu Riito ja Facio kohta olid järelevalve nõukogu esimehe Siim Tammeri hinnangul alla nõutava kvaliteedi. Tõendamata jäänud kaheksa töövõtu dokumendid hävisid Laisaare sõnul koos arvutiga. Audiitoril on aga kohustus säilitada tehtud tööde kohta dokumente seitse aastat.
Audiitorite järelevalve nõukogu näeb, et Laisaarel puudub hea maine ja usaldusväärsus selles ametis jätkamiseks. Nõukogu esimees Siim Tammer ütles kohtus, et alates sellest, kui nad 2017. aasta septembris audiitorite kontrollimise üle võtsid, ei ole keegi kontrollides nii suures osas dokumente esitamata jätnud. Kaheksa töövõtu esitamata jätmine on tema hinnangul märkimisväärne.
Laisaart esindav vandeadvokaat Taivo Ruus nimetas aga 2017. aasta septembrist audiitorite kontrollimise üle võtnud audiitorite järelevalve nõukogu repressiivseks organiks, mis vaid karistab, kuid ei vaadanud seda, kuidas Laisaar oma töö kvaliteeti hiljem parandas. Ruusi hinnangul ei peaks maine võtma inimeselt kutset ning nõukogu pole vaadanud, et Laisaar on oma tööd endiselt parandanud. Nõukogu hinnangul on Laisaare töös olnud aga ka varem probleeme.
Ruusi hinnangul ei saa toetuda ka kehva maine argumendile, kuna see tugineb rikkumistele, mis on aegunud. Tammeri sõnul ei ole aga kehval mainel ja usaldusväärsusel aegumistähtaega.
Ringkonnakohus teeb otsuse 14. märtsil.
Aasta tagasi jäi kaebus rahuldamata
Tallinna halduskohus jättis aasta tagasi Aksella Laisaare kaebuse rahuldamata. Halduskohus oli siiski nõus sellega, et Laisaare rikkumised on aegunud. Hea maine ja usaldusväärsuse puudumise tõttu oli halduskohtu hinnangul Laisaarelt kutse võtmisel aga alus.
Audiitorkogu järelevalve nõukogu esimehe Siim Tammeri sõnul ongi neil keeruline rikkumisi enne nende aegumist tõendada, sest nad küsivad tõendeid juba tehtud tööde kohta, ning nii teevad nad kontrolli vähemalt 1–2 aastat vanade toimingute kohta.
Audiitorkogu järelevalve nõukogu otsustas Laisaarelt vandeaudiitori kutse ära võtta 2017. aasta septembris.
2017. aastal kirjutas Eesti Päevaleht, et pankrotistunud Facio firmadele andis usaldusmärgi üks ja sama audiitor, Sergei Gritsenko.
Päevaleht kirjutas toona, et nende käsutuses on Facio Ehituse ASi kontoväljavõte 2011. aasta jaanuarist kuni 2012. aasta septembrini, millest nähtub, et Facio Ehituse AS hakkas 2011. aastal Facioga seotud ettevõtete vahel raha liigutama.
Gritsenko esitas seepeale vastulause, et äriregister ei ole ajakohane ega usaldusväärne allikas ega kajasta, kas audiitor on tõepoolest aruande auditeerinud.
Facioga seotud firmades on Gritsenko kõrval audiitor ka Laisaar, kelle allkiri on samuti Facio ja Riito majandusaasta aruannete auditite all. Riito Ehituse ASi audiitor oli Laisaar aastatel 2012–2014. Facio Ehitus on Laisaare enda audiitoriks määranud 2011. aastal, veidi üle aasta varem oli ettevõtte audiitoriks määratud Sergei Gritsenko.
Facio puges Riito kehasse
Facio järeltulija Riito hakkas 2016. aastal riigihankeid võitma.
25.10.2010 muutis Facio Ehitus AS oma ärinime ASiks Räga.
05.11.2010 jagunes AS Räga kaheks äriühinguks: uus äriühing Facio Ehituse AS ja alles jäi AS Räga (pankrotis 2013).
Mõlemad jagunenud äriühingud kujundati ümber osaühinguteks.
11.01.2013 jagunes Facio Ehituse OÜ kaheks äriühinguks: Facio Ehituse OÜ (pankrotis 2014) ja Facio Eesti OÜ (pankrotis 2014).
01.03.2013 võõrandab 2010. aastal loodud Toomas Trompi ja Erik Liiva firma Riito Ehituse AS varad Facio Eesti OÜ-lt.
26.01.2014 sõlmisid Riito Ehituse AS ja Facio Eesti OÜ kokkuleppe ettevõtte osa üleandmise lepingust taganemiseks.
2015 tuvastas Harju maakohus, et Riito on Facio Ehitus ASi õigusjärglane ning tal lasub kohustus Facio Ehituse ASi võlausaldaja ees kohustused tasuda.
2016. aastal hakkas Sand Ehitus OÜ riigihankeid võitma koos Riito Ehituse OÜga, poole aastaga võitis firma kuus riigihanget.
Seotud lood
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.