Valimisöö järel on poliitikute laual tõenäoliselt viis varianti, milline võiks olla Eesti uus valitsus.
- Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juht Jevgeni Ossinovski (vasakul) õnnitles eile Reformierakonna juhti Kaja Kallast hea valimistulemuse puhul. Foto: Andras Kralla
Teoreetiliselt on võimalik ka kuues variant, kuid Äripäeva toimetus peab seda ebatõenäoliseks, sest eeldaks Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja EKRE koostööd.
Valitsusliit Reformierakonna ja Keskerakonna vahel annaks riigikogus 60 kohta, kuid arvestades erakonna juhtide viimase aja väljaütlemisi võib ühise keele leidmine olla keeruline. Eile õhtul enne valimistulemuste selgumist ütles Kadri Simson (Keskerakond), et Reformierakonnaga valitsuse moodustamine on nende jaoks viimane variant. Täna hommikul Äripäeva raadios kinnitas ta, et
ilmselt jääb Keskerakond kõnelustest kõrvale.Kui Reformierakond ja Keskerakond leiavad ühise keele ja soovivad veel tugevamat koalitsiooni, on neil võimalik kaasta Isamaa ja saada sellega suisa 72 kohta riigikogus.
Kui Reformierakond ei taha Keskerakonda valitsusse võtta, on variant teha ettepanek valitsuse moodustamiseks erakonnale Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale, mis annaks neile kokku 56 kohta riigikogus.
Veel üks variant Reformierakonna jaoks on kaasta EKRE ja Isamaa ning hoida 65 kohta riigikogus.
Kui aga juhtub, et Reformierakonnal ebaõnnestub valitsuse moodustamine, see tähendab, et ükski partei ei soovi nendega koostööd teha, on juhtohjad Keskerakonnal.
Keskerakonna parim võimalus on moodustada koalitsioon EKRE ja Isamaaga, mis annaks riigikogus kokku 57 kohta. Jüri Ratas lubas eile erakonna valmispeo kõnes, et teeb kõik, et Keskerakond pääseks koalitsiooni.
Teoreetiline võimalus on ka koostöö Keskerakonna, EKRE ja sotside vahel, mis annaks kokku 55 kohta riigikogus, kuid EKRE ja Sotsaaldemokraatliku Erakonna suurte maailmavaateliste erinevuste tõttu on see sisuliselt välistatud. Isegi eilsel EKRE valimispeol avaldas kõne pidanud Martin Helme rõõmu, et Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal läks kehvasti, mispeale terve saal juubeldas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäev reastas eelmiste riigikogu valimiste suurimad häälemagnetid, kes sel korral otsustasid valimistel mitte kandideerida ühel või teisel põhjusel. Edetabeli tipus troonib kindlalt Edgar Savisaar.
Esmaspäevane Äripäeva raadio hommikuprogramm kestab tavapärasest kauem – kell 7–13 – ja annab põhjaliku ülevaate valimistulemustest koos värskete kommentaaridega.
Nõmmel kandideeriv sotsialdemokraat Silver Meikar arvab, et tema erakond läheb tõenäoliselt opositsiooni.
Võru-, Valga- ja Põlvamaa esinumber, reformierakondlane Hanno Pevkur tunnistas, et praegu paistab Reformierakond liikuvat valimisvõidu poole. Koalitsiooni seisukohast on aga tema sõnul ülioluline, kas Eesti 200 ületab valimiskünnise või ei.
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.