USA ametivõimud esitasid süüdistuse Eestis aktiivse olematu krüptoraha OneCoin juhtidele, keda süüdistatakse püramiidskeemiga miljardite dollarite välja petmises ja rahapesus.
- OneCoini skeemist teenivad Sebastian Greenwood, Ruja Ignatova ja Juha Parhiala. Ruja Ignatovale on esitatud mitu süüdistust, kuid teda pole suudetud veel vahistada. Foto: Erakogu
Prokurör Geoffrey S. Berman ütles, et süüdistuse järgi lõid süüalused multimiljardi dollarilise krüptoraha ettevõtte, mis tugines täielikult valedel ja pettusel. "Nad lubasid suuri tootlusi ja minimaalset riski, aga süüdistuse järgi oli see äri püramiidskeem, mis põhines rohkem silmapettel kui bittidel-baitidel.“
Krüptoskeemi praegune juht Konstantin Ignatov vahistati eelmisel nädalal Los Angelese lennujaamas, vahistati ka nende ameeriklasest kaasosaline Mark S. Scott. End krüptokuningannaks kutsuvat Ruja Ignatovat pole õnnestunud veel vahistada.
Ruja Ignatovat, kes reklaamis end võltsitud Forbesi esikaanega ning lasi end kutsuda krüptokuningannaks, võib ees oodata vägagi pikk vanglakaristus. Ignatovat süüdistatakse internetikelmuses, internetikelmuse sooritamise kavatsemises, võlakirjakelmuses ning rahapesukavatsuses, neist igaühe eest on maksimaalne vanglakaristus 20 aastat. Üks süüdistus on tema vastu võlakirjakelmuse kavatsuses, mille eest saab maksimaalselt saada 5aastase vanglakaristuse.
Konstantin Ignatovit süüdistatakse vandenõus panna toime internetikelmus, mille eest on maksimaalne karistus 20 aastat.
Mark S. Scotti süüdistatakse vandenõus panna toime rahapesu, mille eest on võimalik saada maksimaalselt 20 aastat vangistust.
Vaata krüptoskeemi ulmelisi väiteid Tallinnas.
Kahtlustati kuritegelike rühmituste ja terrorismi rahastamist
Äripäev kirjutas viimati aasta tagasi, et Eestis populaarse krüptorahaskeemi OneCoini suhtes on algatatud üleeuroopaline uurimine seoses kuritegelike rühmituste ja terrorismi rahastamisega. Reuters teatas siis, et Bulgaaria eriasjade prokurörid osalevad rahvusvahelises uurimises, et suruda maha „laiapõhjaline püramiid- ja rahapesuskeem, millesse on segatud OneCoini krüptoraha, mille peakontor on Bulgaaria pealinnas Sofias“.
2014. aastal alustanud krüptorahaskeem
OneCoin on leidnud Eestis hulgaliselt panustajaid, kes on võtnud väidetavad krüptomündid lausa valuutana kasutusse: poodides ja söögikohtades saab maksta krüptoraha kinkekaartides ning krüptoraha eest müüakse isegi maatükke ja autosid. Skeemi on algusest peale saatnud püramiidskeemi kahtlused ja pidevad uurimised ja pangakontode sulgemised eri riikides.
Kuidas värbab skeem Eestis liitujaid, loe
siit.Eestis on värbamisüritustel skeemi esindanud Avo Väliste.
- Onecoin esitlus hotellis Euroopa. Foto: Kristel Härma
Skeemi endistel Eesti esindajatel oma krüptoraha
Yle märkis möödunud aastal, et endised OneCoini skeemi vedajad Eestis on loonud oma krüptoraha Dagcoin. Äripäev on varem kirjutanud, et kodumaist loodavat krüptoraha saadavad kahtlused ja selle looja Nils Grossberg on olnud seotud püramiidskeemiks peetava krüptorahaskeemi OneCoin Eesti tegevusega.
Grossberg ütles toona, et tema teed läksid OneCoiniga lahku rohkem kui aasta tagasi. Skandaalse skeemi kunagine promoja oli selle suhtes kriitiline. „Ettevõtte liidritelt saadud lubadused jäid täitmata ja neid lubadusi pole täidetud siiani. Kõige enam häiris mind aga küsimus, kas Onecoinil on üldse krüptoraha olemas ja kas liigutakse "õiges" suunas või on tegemist pettusega. Ma usun, et mõistate, et kui tekivad sellised kahtlused, pole võimalik projektiga enam jätkata," rääkis ta.
Seotud lood
Eestis populaarse krüptorahaskeemi OneCoini suhtes on algatatud üleeuroopaline uurimine seoses kuritegelike rühmituste ja terrorismi rahastamisega.
Kolmapäeva õhtul on Tallinna sadamapiirkonnas hotelli Euroopa ette Soome turistidele kutsutud kiirabiauto. Selle ümber toimuv sagimine aga jääb varju, sest kiirabiauto ette on pargitud lumivalge elektriauto Tesla S. Ja selle numbrimärk on paljuütlev – OC1.
Muusik Taavi Peterson müüb maatükki, mille eest küsib osa summast väidetavas krüptorahas.
Eestis on esimesed ärid asunud kauplema krüptorahaga, mis paljude hinnangul on kaheldava väärtusega ning mida mitmes riigis seostatakse püramiidskeemiga.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.