Reformierakonna juht Kaja Kallas ütles kolmapäeval pärast erakonna juhatuse koosolekut, et nad annavad endast parima, et praegust Keskerakonna initsiatiivil kombatavat kolmikliidu koalitsiooni ei sünniks.
- Reformierakonna juht Kaja Kallas peab pingutama, et leida sobivat koalitsiooni. Foto: Andras Kralla
Kallase sõnul välistab Reformierakond endiselt EKREga liidu loomise, kuid usinalt suheldakse kõigi teiste erakondadega, et neid ümber veenda. Ta täpsustas, et küsimus pole mitte selles, kas keegi teistest erakondadest tuleks Reformierakonda üle, vaid et nad lihtsalt ei vajutaks Keskerakonna, Isamaa ja EKRE loodavale valitsusele rohelist nuppu. "See on puhtalt nende südametunnistus, mida nad Eestiga teevad," ütles Kallas.
Kallas rääkis, et Reformierakonnal on koalitsiooni läbirääkijatele selge sõnum – on olemas ka tugev, positiivne ja tulevikku suunatud alternatiiv Eestile. "Oleme seda teistele erakondadele pakkunud. Me tõesti arvame, et see praegu sündiv koalitsioon (Keskerakond, Isamaa ja EKRE – toim) ei ole Eesti kasuks," rääkis Kallas.
"Solvumisel ei ole poliitikas kohta," ütles Kallas. Tema sõnul on Reformierakonna eesmärk olla avatud kõikidele erakondadele, välja arvatud EKRE-le.
Mida saab üldse Reformierakond praeguses olukorras ära teha, et Jüri Ratase loodavat valitsust ei sünniks? Kallas vastas, et Reformierakond suhtleb erinevate erakondade liikmetega. "Mulle tundub tänast ajakirjandust vaadates, et keskerakondlastele ei ole räägitud päris tõtt. Kui nad saavad alternatiividest aru, vast saavad nad siis ka paremini otsustada, millist alternatiivi toetada," rääkis Kallas. Ta täpsustas, et Reformierakonna pakkumine Keskerakonnale oli selgelt võrdsetel alustel ja enne läbirääkimisi midagi lukku löödud ei olnud. "Mulle tundub, et seda pilti ei ole Keskerakonna juhatuses kajastatud," ütles ta.
"Kui Mart Helme tõmbab kaheksa rasvast joont enne läbirääkimisi, siis see ei ole justkui probleem. Kui mina ütlen, et me ei tagane Reformierakonna peamisest lubadusest, siis see on probleem. Seega siin taga on mingi muu põhjus, miks nad seda koalitsiooni teha tahavad. Põhjus ei ole kindlasti see, et mina olen olnud liiga jäik," rääkis Kallas. Ta lisas, et valimiste võitjatena ei saa kuidagi eeldada, et Reformierakond hakkaks Jüri Ratasele pakkuma peaministri kohta.
Kallas ütles, et Reformierakond on väga tänulik sotsiaaldemokraatidele, kes võtsid vastu Reformierakonna pakkumise koos valitsust teha. Paraku jääb Reformierakonnal ja SDE-l kahepeale valitsuse loomiseks kohti puudu. Kallase sõnul ei ole nad praegu kaalunud võimalust teha koos sotsidega vähemusvalitsus.
Kallas tõdes, et Reformierakonnal on praegu piiratud võimalused. Homme hommikul annab Kallas intervjuu ka Äripäeva raadio hommikuprogrammi otsestuudiost.
Seotud lood
Isamaa otsustas eile vastu võtta Keskerakonna pakkumise hakata läbi rääkima koalitsiooni moodustamises koos EKREga ja ütles ühtlasi ära Reformierakonna ettepanekust teha ühine valitsus koos sotsiaaldemokraatidega.
Isamaa erakonna aseesimees Viktoria Ladõnskaja-Kubits tõdes, et mõistab paljude Eesti venelaste reaktsiooni Isamaa otsusesse minna valitsusse koos EKREga. "Nii mõnedki EKRE inimeste välja öeldud fraasid ei ole minu jaoks aktsepteeritavad," ütles ta.
Keskerakonna ja Reformierakonna vahel valinud Isamaa otsustas täna õhtul, et läheb valitsuskõnelustele Keskerakonnaga. Kolmandaks tuleb kampa EKRE.
EKRE esimees Mart Helme pahandas teisipäeval ajakirjanikega, kes küsisid pärast EKRE, Keskerakonna ja Isamaa esimeeste kohtumist küsimusi võimalike kokkulepete kohta. Samuti pahandab Helmet kolmikliidule ajakirjanduses pandud nimi EKREIKE.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.