Radio Free Europe ajakirjanik Vitali Portnikov arvab, et Ukraina värskelt valitud president Volodomõr Zelenskõi võitis valimised, sest kolm oligarhi korraldasid ja rahastasid tema kampaaniat.
- Ukraina uueks presidendiks valiti pühapäeval Volodomõr Zelenskõi. Foto: Scanpix
Portnikovi sõnul olid Zelenskõi edu taga oligarhid Ihor Kolomoiski, kellest on Zelenskõiga seoses üsna palju ka räägitud, aga ka Viktor Pintškuk ja Dmitri Firtaš.
„Oligarhid saatsid ühiskonnale selge sõnumi: kui me tahame, siis saame teha presidendi ükskõik kellest," hindas Portnikov.
Tema sõnul said oligarhid Ukrainas väga tugeva positsiooni 2014. aastal pärast Maidani ja võimu vahetust. Neid ei rahuldanud Janukovõtši „kriminaalne režiim“ ja oligarhid tegid kõik endast sõltuva, et sellest vabaneda.
Ametist lahkuva presidendi Porošenko võitu oligarhid ei soovinud. Selle üks põhjuseid on, et Porošenko ajal võeti Kolomoiski kontrolli alt Privatbank ja Ukrnafta. Pintšuk on aga endise Ukraina presidendi Leonid Kutšma kamraad, kes tahab alati mingiski vormis võimupositsiooni. "Iga võimu nõrgendamine mängib tema kasuks." ütles Portnikov.
Portnikov arvab, et Zelenskõi võim on väga väike, kui mitte olematu. Põhjuseid on palju: puuduv poliitiline kogemus, puuduv meeskond, oligarhide mõju. Tal on ka piiratud volitused, ta saab määrata üksnes mõne ministri ning peaprokuröri. Ka presidendi volitused tervikuna on Ukrainas võrdlemisi piiratud: ta saab määrata vaid mõne ministri ja peaprokuröri.
„Enne seda, kui Zelenskõi teeb endale selgeks, missugused võimalused tal on, on tal sama palju võimu nagu Kersti Kaljulaidil Eestis," ütles Portnikov. Samas on ajakirjaniku sõnul Zelenskõi trumbiks volitus parlament laiali saata.
Sõda peatada ei suuda
Portnikov hindas, et välispoliitilises plaanis on Zelenskõil raske täita lubadust peatada sõda Venemaaga.
„Ainult üks inimene võib sõja peatada, selleks on Vene Föderatsiooni president Vladimir Putin. Te saate valida presidendiks ükspuha keda: Porošenko, Tõmošenko, Grõtšenko… Võite jumalat ka valida. Sõja peatamise võti on Moskvas, mitte Kiievis. Kui Putin tahab mingil põhjusel alustada dialoogi Zelenskõiga, võib ta peatada igapäevased tulistamised. Aga mida pakub Zelenskõi Putinile vastu? Peavad olema suured järeleandmised, mis võivad puudutada ka Euroopa integreerimisest loobumist. Euroopa integratsioon on kirjas aga põhiseaduses," selgitas Portnikov. Kui uus president peaks aga Euroopa integratsioonist loobuma, ootab Ukrainat ees taas mäss, hoiatas ajakirjanik.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.