Itaalia valitsuskoalitsioonis on Põhja-Itaaliast tulnud parempopulistliku Liiga embus osutunud Lõuna-Itaalia juurtega Viie Tähe Liikumisele surmavaks: Euroopa Parlamendi valimised teerullina võitnud Liigal avanevad võimalused nii juhtohjade võtmiseks valitsuses kui ka uuteks valimisteks.
- Liiga juht Matteo Salvini armastab väga ekskavaatorite ja bulldooseritega poseerida Foto: Il Corriere della Sera
Euroopa Parlamendi valimised läksid Itaalias risti-vastupidises suunas muu Süda-Euroopaga – kui Prantsusmaal sai Marine Le Peni Rahvusrinne vaid napi edumaa ning Saksamaal osutus paremäärmusliku AfD tulemus ebaoluliseks, siis Matteo Salvini juhitud parempopulistlik Liiga kahekordistas oma toetuse.
Veel viie aasta eest Euroopa Parlamendi valimistel 6,2protsendilise toetuse saanud ja viimastel üldvalimistel 17protsendilise toetusega valitsusse tõusnud Liiga sai pühapäevastel valimistel 34,4 protsendi valijate toetuse.
Euroopa poliitika muutmiseks on sellest vähe –
Liiga ja teiste ELi liikmesriikide taoliste parteide roll jääb parlamendis kuskil 70 saadikukoha juurde. Salvini ise küll loodab senisest suuremat rolli Euroopa Komisjonis.
"Volinikukandidaadist ei tea me hetkel veel ei ees- ega perekonnanime, aga me tahame tõsist volinikukohta. Ei mingit "filosofeerimist" – küsime kaubandus-, põllumajandus- või konkurentsivoliniku kohta," ütles ta Itaalia ärilehe Il Sole 24 Ore vahendusel.
Liiga lämmatav embus
Veel aasta eest, kui Liiga
ja Viie Tähe Liikumine Itaalias valitsuse moodustasid oli tähtede seis vastupidine: Liigal, nagu öeldud, 17 protsenti ja 5 Tähe Liikumisel 32,7 protsenti.
Osava poliitikuna on Salvini oma partei toetuse kahekordistanud, 5 Tähe Liikumine valitsusedust sõnumit oma valijatele saata pole osanud ning kaotas kiirelt toetust oma põhibaasis Lõuna-Itaalias. Pühapäevaseid valimistulemusi partei esinumbrid pole siiani soovinud kommenteerida.
Suurem roll või uued valimised
Pärast valimisi ruttas Salvini teatama, et europarlamendi valimistest sisepoliitikas suuremat ei muutu. "Minu vastaseks on vasaktsentristid, valitsuses jätkame rahulikult tööd. Ma ei kavatse Itaalia valijate häälte toel [valitsuses] veel üht tooli endale nõudma hakata," ütles ta.
Kuid see ei tähenda, et Liiga ei hakka valitsuses teki rohkem enda poole sikutama. "Peame valitsusprogrammiga kiirelt edasi liikuma," ütles Salvini ja loetles üles rea teemasid, mille vastu koalitsioonipartnerid seni on olnud: regioonidele suuremad õigused, maksukärped.
Itaalia pressi hinnangul on Liigal kiusatus uued valimised välja kuulutada suur. Ka paremäärmuslik Fratelli d'Italia (Itaalia velled, riigihümni esimeste sõnade järgi) märkis, et valijad on märku andnud toetusest paremtsentristliku koalitsiooni tekkele.
Salvini parteikaaslasedki ei varja ambitsioone. Politico kirjutab anonüümseks jäänud allikatele tuginedes, et kui need valimistulemused ongi tõesed, "siis püsib see valitsus heal juhul vaid paar nädalat."
Teine Liiga juhtkonda kuuluv liige ütles väljaandele, et Salvini on parteikaaslaste tugeva surve all. "Viie Tähe Liikumisega sõlmitud düsfunktsionaalsel liidul tuleks juhe seinast tõmmata, aga ta ei ole veel otsust langetanud: kardab oma võimalikule populaarsusele viga teha, kui valimised peaksid tulema liiga ruttu," ütles ta.
Seotud lood
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.