Soome valitsuse otsus rohkem raha tervishoiusüsteemi suunata ühes Eesti soovimatusega teadust rahastada võib Eesti tervishoiusüsteemi senisest suurema surve alla seada.
- Soome valitsuse otsus tervishoiusüsteemi tagant tõugata võib negatiivselt mõjutada Eesti tervishoiusüsteemi, hoiatab arstide liidu president Jaan Sütt. Foto: Postimees/Scanpix
"Soome valitsuse otsus arste juurde palgata paneb meid kindlasti surve alla, eriti kui sellega kaasnevad lisasoodustused või veelgi kõrgem palk," hoiatas Eesti Arstide Liidu president Jaan Sütt Soome koalitsioonilepet kommenteerides.
Soome valitsuse esmaspäeval avalikustatud koostööleppe järgi soovitakse sealset tervishoiusüsteemi 1000 uue arsti palkamisega kindlamaks muuta. Süsteem ise vajaks 1600–2600 lisaarsti, kirjutas Helsingin Sanomat, aga peaminister Antti Rinne lubas puudujääva osa katta digitaliseerimise ja parema töökorraldusega.
Viimastel aastatel on Eesti arstide Soome tööle minek Süti sõnul vähenenud 3–4 korda. "Selle üks põhjuseid on ka Eesti Arstide Liidu töö üleriigilise kollektiivlepingu sõlmimisel. Kahjuks on veel pikk tee minna, sest lisaks palgale on muud töötingimused Soomes ikka veel palju paremad," märkis ta.
Sütt tõi esile töökoormuse probleemi: "Meie haiglates töötavad arstid keskmiselt 1,4 koormusega ja ka esmatasandis on arstide puudus suur."
Kahjuks tõdevad arstid, et kuskilt ei paista, nagu väärtustaks Eesti uus valitsus teadlasi või õpetajaid – arstiõpe aga on teadusega tihedalt läbi põimunud. "Kui teaduse rahastamist ei parandata, siis näen ma tõsist ohtu, et meie arstide ettevalmistus Tartu Ülikoolis võib jääda puudulikuks ning arstide arv väheneb veelgi," ütles Sütt.
Tema sõnul pole võimatu, et asjad muutuvad ja varsti ei koolitata enam Tartu Ülikoolis "tasulistel kohtadel Soome arste, vaid meie arstid hakkavad õppima Soomes". See kõik viib aga ravijärjekordade pikenemiseni.
Seotud lood
Eestis alkoholiaktsiisi langetamisele suuna võtnud valitsus võib kergemalt ohata – vähemalt põhjapiirilt vastulangetusi oodata ei ole, sest Soome uus valitsus on otsustanud aktsiise hoopis tõsta, et rahastada ambitsioonikaid reforme tervishoius ja hariduses.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.