Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Sandor Liive tuumajaama plaaniv firma lõi käed soomlaste Fortumiga
Eesti Energia endise juhi Sandor Liive osalusega tuumajaama kavandav Fermi Energia allkirjastas täna koostöölepingud Soome energiaettevõttega Fortum ja Belgia inseneriettevõttega Tractebel.
Fermi Energia kaasasutaja Kalev Kallemets hakkab soomlastega jagama uuringute tulemusi, et jõuda väikese moodulreaktori ehitamiseni. Foto: Raul Mee
Lepingud sõlmiti selleks, et alustada tihedamat koostööd Fermi Energia väikse moodulreaktori juurutamisprojekti raames. Ettevõtted keskenduvad sobilike litsentsimismudelite uurimisele ja väikese kergveereaktori kasutuselevõtu eeluuringule.
Vaid taastuvenergiaga ei saa tagada elektri varustuskindlust ning mõistlik oleks seda teha väikeste tuumajaamade abiga, mille juurde tuleb meelitada tööstusi ja luua seekaudu Eestile sadu miljoneid eurosid ekspordikäivet, kirjutab Fermi Energia asutaja ja juht Kalev Kallemets arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Küsimus on lihtne – mis on alternatiiv uut tüüpi tuumaenergeetikale, et saavutada tegelik kliimaneutraalsus iga ilmaga, kirjutab Fermi Energia OÜ juhatuse esimees Kalev Kallemets (Ph.D).
Eesti Energia eksjuhi Sandor Liive juhitav OÜ Fermi Energia kaasas osanikelt ja investoreilt 260 000 eurot, et arendada välja Euroopa esimene väike moodulreaktor. Osanike seas on ka idufirma Lingvist asutaja Mait Müntel, kirjutab ituudised.ee.
Neljanda põlvkonna väike tuumajaam oleks tõsiseltvõetav alternatiiv praegu põlevkivist toodetavale elektrienergiale, ütles Fermi Energia OÜ omanikeringi kuuluv endine Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive ERRile.
Kuidas töötab Tehnopoli tehisarukiirendi, millist tuge idufirmad sealt saavad ja millised ettevõtted on oodatud osalema, sellest räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.