Epler: puitu on võimalik pelletitest paremini kasutada
Uue keskkonnaministri Rain Epleri sõnul on puidujääkidest pelletite tootmine üks puidu väärindamise viise, kuid seda ressurssi on siiski võimalik paremini ja suurema lisandväärtusega kasutada.
Suure pellletitootja Graanul Investi Osula tehas. Foto: Liis Treimann
“Oma ressursse peaksime kindlasti väärindama. Puidu kasutamine energeetikas on pigem lühiajaline leevendav meede taastuvenergeetika eesmärkide saavutamiseks,” sõnas Epler. Lisaks peaks tema sõnul muutuma olukord, kus CO2-heide arvestatakse Eesti “kraesse”, samal ajal kui Lääne-Euroopa riigid saavad meie puidust toodetud pelleteid põletada heitmeid arvestamata.
Graanul Investi suurosalusema metsaettevõte Valga Puu kasvab kiiresti ja varustab pelletitootjast emaettevõtet puiduga pikaajaliste lepingute alusel. 21 aastat tagasi üksi mootorsaega firma asutanud Andres Olesk eitab vankumatult pelletiäri mõju metsade majandamise intensiivsusele.
Samal ajal, kui pisikesest Eestist murravad maailma edulugudeks pigem IT-idud, on üleilmses konkurentsis absoluutsesse tippu tõusnud ka üks meie tööstus – puidust pelletite tootja, Raul Kirjaneni Eesti rikkamate inimeste hulka lennutanud Graanul Invest jääb veel alla vaid maailma suurimale tootjale Ameerikas.
2015. aastast alates on riik leevendanud järjest Eesti loodusparkide kaitsekordasid ja lubanud nende piiranguvööndis lageraied. Osaliselt kattuvad raied Natura 2000 metsaelupaikade kaitsealadega, kus puiduettevõtjate huvid põrkuvad nüüd looduskaitsjate ning kohalike elanike omadega.
Eelmisel aastal 400 miljoni eurose käibe ületanud Graanul Investi vastu on ostuhuvilisi küll, ent ettevõtte asutaja ja juht Raul Kirjanen müügist ei mõtle.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.