Sõidujagamisfirmana tegutsev Uber on nõus Suurbritannias oma juhid viimast kohtuotsust arvesse võttes töötajateks nimetama, andes neile sellega kaasnevaid hüvesid, aga jõudis juba vastasseisu sattuda tööaja paikapanekul, kirjutab Financial Times.
- Töötajaks saamisega kaasneb miinimumpalk, puskusetasu ja lülitumine pensionisüsteemi. Foto: Reuters/Scanpix
Sellega saaksid Uberi umbes 70 000 juhti Suurbritannias esimest korda puhkusetasu suurusjärgus 12,07 protsenti nende teenistuselt ja automaatse osaluse töökoha pensioniskeemis. Sellegipoolest pole sellel Uberi juhtide tasule suurt mõju, kirjutab leht. Uber nimelt kindlustab, et juhid teeniksid vähemalt seadusejärgse miinimumtasu, aga seda ainult sellelt tööajalt, mil neil on klient.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti sõidujagamisettevõtte Bolt konkurent Uber kaotas Ühendkuningriigi ülemkohtus olulise õigusvaidluse, mis seab ohtu ka teiste ettevõtete sarnased ärimudelid, vahendab CNBC.
Eestlaste Bolt, keda Bloomberg nimetab Uberi konkurendiks Aafrikas ja Ida-Euroopas, on ettevõtte asutaja ja juhi Markus Villigu teatel kasvatanud oma väärtuse enam kui 2 miljardile dollarile.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.