Keskkriminaalpolitsei kahtlustab pensioniraha kiiresti kätte pakkuvat platvormi Vabaks.ee tegevusloata majandustegevuses ja investeerimiskelmuses.
- Vabaks.ee asutaja Marko Vaik peeti kinni kahtlusega investeerimiskelmuses. Foto: Andras Kralla
Politsei ja prokuratuuri ühisest teatest selgub, et mai alguses esitas finantsinspektsioon riigiprokuratuurile kuriteoteate, milles märgiti, et Vabaks OÜ pakub oma veebilehel krediidivahenduse teenust, kuid äriühingul puudub selleks vajalik tegevusluba ning nad ei ole seda ka taotlenud. Samuti puudub tegevusluba investeerimisteenuse pakkumiseks. Investeerimiskelmuse kahtlus on tõusetunud, sest äriühing on avalikkusele esitanud eksitavat infot oma tegevuse ja investeerimisvõimaluste kohta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Neljapäevases hommikuprogrammis tegime investori vaatest juttu portaalist Vabaks.ee, mis annab enne sügist teisest sambast väljujale pensioniraha kohe kätte ja küsib selle hiljem tagasi 16% intressiga.
42aastane Rainer elas perega aegu näinud majas, mille katus vajas hädasti parandamist. Suurema kahju ärahoidmiseks pani pere tilkuvale katusele seni lihtsalt kausi alla, aga muidugi polnud see jätkusuutlik. Seetõttu otsustas Rainer kiirkorras pensioniraha välja võtta, et katus korda teha.
Pärast Äripäeva hiljutist lugu vastuolulisest platvormist, mis kiirendab pensioniraha kättesaadavust, saatis finantsinspektsioon märgukirja tegevusloa vajalikkuse kohta. Järelevalve osundab, et tegevuslaota laenu andes riskib laenuandja kriminaalkaristusega ja vastutustundetult laenates intressidest ilma jäämisega.
Tuntud investor: mina sinna ei investeeriks
See on nagu laen, aga see ei ole laen. Pretsedenditu viis, kuidas soovijad saaksid teise pensionisamba raha juba nüüd kätte, osutus esimesel päeval ootamatult populaarseks. Eksperdid on seejuures skeptilised.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.