E-makseteenuse pakkuja: pensionirahad jõudsid ka e-tarbimisse
Lisaks rekordilistele tehingumahtudele Tallinna börsil ületasid selle töönädala lõpus märkimisväärselt oma tavapäraseid käibenumbreid ka Eesti veebipoed, märkis veebipoodidele makseteenuseid pakkuva Montonio tegevjuht Markus Lember.
E-poodidele makseteenust pakkuva Montonio andmetel kasvasid septembri esimestel päevadel ennekõike laste- ja elektroonikakaupdele tehtud kulutused. Foto: Liis Treimann
Lemberi sõnul on suure tõenäosusega sellise järsu kasvu põhjuseks teisest pensionisambast lahkujatele kantud rahad. “Ligi miljard eurot jõudis umbes 150 000 inimese pangakontole, keskmiselt 6667 eurot inimese kohta. Võis eeldada, et mingi osa sellest jõuab ka tarbimisse," ütles Lember.
Tallinna börs on ametlikult tänavu maailma suurima tõusuga börs. Pensioniraha pressib inimeste kontodele, mis tähendab läbimõtlemata otsuseid, emotsiooni ja kõrget sisenemishinda, mistõttu võib ralliga kaasa minek värsketele investoritele valmistada palju pettumust, leidsid Äripäeva ajakirjanikud saates “Äripäev eetris”.
Mõeldakse ka müümisele, soovitatakse osta hoopis kinnisvara
Pensioniraha saabus täna Tallinna börsile ning vallandas suurema ostuhulluse, kergitades hinnad viimase pooleteise aasta kõrgeimale tasemele. Kogenud investorid ootavad müügivõimalust, aga usuvad, et hinnaralli niipea ei rauge.
Krüptorahade kauplemisplatvormi Change asutaja ja tegevjuht Kristjan Kangro on ostnud erinevaid krüptovarasid, aga kõige suuremat potentsiaali näeb ta detsentraliseeritud finantsteenuste (DeFi) valdkonnas.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.