Utilitas saab 5 miljonit eurot vesiniku tootmiseks puidust
Riigi väljakuulutatud vesiniku pilootprojekti võitsid energiaettevõte Utilitas ja selle endise omaniku Kristjan Rahu UG Investments, 5 miljoni euroga pannakse 2024. aastaks püsti Tallinna elektrijaamas vesinikutootmine ning tarnimine taksodele.
Toetuse abil tuleb Utilitasel koos partneriga UG Investments Tallinna rajada rohevesiniku tootmisüksuse, tarnetaristu ja rohevesinikku tarbiva taksopargi, teatas toetuse väljastanud Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Vesinikutehnoloogia ettevõtted tulid laiema avalikkuse ette eelmisel aastal, kui rohepöördega seoses räägiti üha rohkem vajadusest vähendada kasvuhoonegaase. Nägime tööstusharu aktsiate puhul kuni kümnekordseid hinnatõuse. Praegu erutab investorite meeli küsimus, kas aktsiate hinnatase juba kajastab valdkonna oodatavat kasvu või on seal veel tõusuruumi.
Vesinikuenergia kasutamine on rohetrendide leviku taustal muutumas üha laialdasemaks. Selle massidesse viimiseks ootavad ettevõtjad riigilt kinnitust, et tegemist on olulise ja prioriteetse eesmärgiga, mida toetataks vähemalt esialgu ka dotatsioonidega.
Energeetikafirma Elcogen rajab Tallinna vesinikul põhineva kütuseelementide tootmistehase, mis suurendab ettevõtte käibe 50kordseks. Ettevõtte juhi Enn Õunpuu sõnul seisab vesinikutehnoloogia laiem kasutuselevõtt vaid poliitiliste otsuste taga.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.