Hoolimata sõjast ennustab Swedbank Eesti majandusele väikest kasvu
Swedbank prognoosib Eesti majanduskasvuks sel aastal 1,5% ning järgmisel aastal 2%. Eesti Panga prognoosi kohaselt aga langeb Eesti majandus sel aastal 1%.
Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina sõnas, et prognoosi põhiline eeldus on see, et kahe aasta jooksul jäävad sanktsioonid püsima ning tõsisemaid energia embargosid ei tehta. Foto: Andras Kralla
Ebakindlus, materjalide kättesaadavus, sanktsioonid ja majandusaktiivsuse üldine jahtumine piiravad Swedbanki prognoosi kohaselt nii eksporti kui investeeringuid. Samas ergutavad majanduskasvu pandeemia vaibumine, põgenikud ja valitsuse suuremad kulutused nii Eestis kui mujal Euroopas.
Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik rääkis Äripäeva Raadio intervjuus, et Eesti majandus sel aastal ei kasva, võib-olla tuleb ka väike langus. Täpsemad näitajad toob Eesti keskpank välja kell 10 avalikustatavas majandusprognoosis.
Kuigi sõjast võimendatud hinnatõus võib ettevõtjate kasumid sel aastal ära süüa, siis nende toetamine laiapõhjaliste soodustuste ja abimeetmetega võib hoopis erasektorile karuteene teha, nentis Eesti Panga president Madis Müller.
Euroopa Komisjon teeb täna ELi riikidele ettepaneku kehtestada Venemaa suhtes uued ulatuslikud sanktsioonid, sealhulgas keelata kivisöe, puidu, kemikaalide ja muude toodete import umbes 9 miljardi euro väärtuses aastas, ütles ELi allikas Reutersile.
Juba enne sõja algust olid paljud ehitajad kimpus sellega, et ehitushindade tõus hakkas tellijatele üle jõu käima ning nüüd on mitmed, ja ka riiklikud, ehitusprojektid edasi lükatud määramatusse tulevikku, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”