Eesti Panga ökonomist ja president Alar Karist nõustav Kaspar Oja ei soovita Eestil praegu kütuseaktsiisi langetada, kuigi hinnad tanklates on lühikese ajaga järsult tõusnud.
- Kui vahepeal kerkis Eestis kütuseliitri hind väga lähedale 2 eurole, siis pärast toornafta hinna langust maailmaturul on ka siinsed tanklaketid hindu mingil määral langetanud. Foto: Andras Kralla
Oja rääkis Äripäeva raadio hommikuprogrammis, et väiksem aktsiis tooks hinnalanguse vaid korraks. "Probleem on selles, et samal ajal see stimuleerib majandust. Eestis ei ole praegu nõudluse puudust, vaid pigem pakkumise puudus, mis tuleneb sellest, et erinevaid toormeid on keeruline kätte saada ja see lükkab hinda üles. Niisuguses olukorras, kui valitsus hakkaks majandust stimuleerima, hakkaks see teisi hindu üles lükkama," selgitas Oja.
Seotud lood
Eestis ei ole nõudluse puudus, vaid pakkumise puudus, märkis Eesti Panga ökonomist ja president Alar Karist nõustav Kaspar Oja.
Maailmakuulsast Apollo 13 juhtumist oleks meil kriiside puhul mõndagi õppida, kirjutab majandusanalüütik Peeter Tammistu arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Konjunktuuriinstituudi ekspertide hinnangul oli Eesti majandusolukord märtsis hea, ent kuue kuu prognoos näitab olukorra halvenemist. Majanduskasv aeglustub, kuid peamiselt toimub see möödunud aasta kõrgema võrdlusbaasi tõttu.
Suurim tõus alates 1996. aastast!
Statistikaameti andmetel tarbijahinnaindeks tõusis märtsis võrreldes veebruariga 2,7% ning võrreldes eelmise aasta märtsiga 15,2%. Mulluse märtsiga võrreldes olid kaubad 13,7% ja teenused 18,1% kallimad, selgub värsketest andmetest.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”