Heiki Einpauli sõnul oli tehingu katalüsaatoriks Venemaal ja Ukrainas toimuv. Foto: Andras Kralla
Kindlasti on Venemaal ja Ukrainas toimuv olnud selle protsessi katalüsaatoreid, selgitas Hekoteki tegevjuht Heiki Einpaul. Ostu-müügilepingul on allkirjad all, tehingut plaanitakse finantseerida pangalaenuga ning viia lõpule maikuu jooksul, lisas ta.
Venemaa ja Valgevenega äri tegemine muutub Eesti ettevõtjatele pea võimatuks, sest pangad piiravad sanktsioonide tõttu makseid ning mitmed tööstusharud peavad senistele tarneahelatele leidma alternatiivid.
Ukraina sõjaga kaasnevate sanktsioonide tõttu pidi masinaehitusettevõte Hekotek lõpetama ekspordi Venemaale, mis tõi umbes poole ettevõtte käibest. Ettevõtte juhi Heiki Einpauli sõnul pole olukorra stabiliseerumiseks lootust enne, kui Venemaa võimuladvik vahetub. Võimalusi otsitakse uutel turgudel.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.