LNG-terminali läbirääkimiste anatoomia: kuidas võimatu diil võimalikuks sai
Lubadus sügiseks gaasivarustus läbi LNG-terminali tagada laseb tööstustel küll kergendatult hingata, kuid paneb ka mõningaid osapooli küsima: miks see kõik nii läks? Võimalikke põhjuseid leidsime neli.
Alexela ja Infortari plaan LNG-terminaliga edasi minna tuli teistele läbirääkijatele üllatusena Foto: Liis Treimann
Alexela ja Infortari eelmise nädala otsust paigaldada Paldiskisse oma jõududega maagaasi tarnimiseks LNG-terminal on raske alahinnata. Venemaa eurode eest gaasi ei müü ja piirkonnas keegi enam avalikult rublade eest osta ei taha. Läti Inčukalnsi hoidla on praegu rohkem kui pooltühi ja Leedu Klaipeda LNG-terminali võimsus käes.
Uue gaasitarbimise suunamise plaaniga tulevad ka uued toetused biometaani tootjatele põllumajanduses, LNG maaletoomise võimekust on seniste projektide tõttu juba piisavalt ja lisaraha fossiilkütustele seetõttu ei tule.
Need Eesti ettevõtted, kelle tegevus sõltub gaasist, valmistuvad tarbimist vähendama ja investeerivad üleminekusse teistele kütustele. Nad ei välista ka oma toodangu hinnatõusu.
Majandusministeerium, Elering ja Alexela jõudsid õhtul kokkuleppele, kuidas LNG-terminaliga edasi liikuda. Eleringi juht Taavi Veskimägi ütles ERR-ile, et Alexela rajab kai ja on valmis ise ka ujuvterminali hankima, kirjutab ERR.
Kui Alexela ja Elering LNG-terminali Paldiskisse panemises tõesõna kokkuleppele ei jõua, siis tuleb valmistuda kõige halvemaks, ka selleks, et talvel lülitatakse osadel ettevõtetel gaas lihtsalt välja.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.