Ühekordne maks või maksulangetus: millise lahenduse on leidnud energiakriisile teised Euroopa riigid
Küsimus, kuidas aidata leibkondadel energiakriisis toime tulla ei ole midagi Eestile ainuomast – erinevate lahendustega on välja tuldud kõigis Euroopa maades, viimati Suurbritannias.
Britid otsustasid mingi osa kallimatest energiahindadest lasta kinni maksta energiafirmadel endil Foto: AFP/Scanpix
“Windfall tax” ehk ettenägematu kasumi maksustamine on olnud viimastel kuudel number üks märksõna Briti ajakirjanduses. Konservatiivide valitsus oli tõrges vastama ühiskonnas tekkinud pahameelele selle üle, et ühed maksavad, veri ninast väljas, ja teised koguvad kasumit. Saabus üleüldine kriitika.
Talvise energiakriisi ajal välja makstud ja võrdlemisi heldeks peetud toetused katab kenasti ära riigile kuuluva Eesti Energia särtsakalt kasvanud kasum. Lisaks toovad kuue aasta eest maailmaturuhindadega seotud ressursitasud tänavu riigikassasse ootamatu rahasaju.
Täna Ungaris kehtestatud eriolukorraga erakorralised volitused saanud peaminister Viktor Orban teatas, et riigieelarve tasakaalustamiseks peavad suurfirmad ära andma oma üleliigse kasumi.
Viimastel aastatel on pangateenused liikunud hoogsalt digilahenduste suunas. SEB ettevõtete segmendijuhi Maarja-Maria Aljase sõnul kasutab juba pea pool äriklientidest lisaks internetipangale ka mobiilipanka ja erinevaid pangaliideseid.