Euroopa Liidu riigid peavad gaasi tarbimist 15% vähendama
Euroopa Komisjon eesotsas Kadri Simsoniga soovitab eurooplastel tänavu gaasi kokku hoida, aga Eestis pole see kuigi lihtne ning ainus tõeline võimalus on vähemalt lähiajaks üle minna teistele kütteallikatele.
Kadri Simson teatas esmaspäeval, et gaasi tarbimist tuleb vähendada 15 protsenti. Foto: AFP/Scanpix
Euroopa Komisjon avalikustas plaani, millega nõuda tänavu kõigilt liikmesriikidelt 15% väiksemat gaasitarbimist. Probleem on tõsine: gaasi läheb Euroopas vaja nii toasoojaks, elektriks kui ka tööstuse tooraineks, ligipääs sellele on Vene sõja tõttu aga pehmelt öeldes raskendatud. Omalt poolt lubab Euroopa Komisjon liikmesriike toetada ühiste gaasihangete korraldamisega.
Kes kaotab võimalikus gaasisõjas rohkem, kas Venemaa või Euroopa Liit? Venemaad ja Gazpromi ootaks sissetulekute vähenemine, kuid Euroopa Liidus võib gaasi hind selle peale veel mitu korda tõusta ja kõigile ei pruugi seda ka jaguda.
Kõrge hind ja hirmujutud gaasi kadumisest panevad ettevõtted mõtlema, kuidas edaspidi tegevusega jätkata. Variantidena nähakse kütteõli, biogaasi ja põlevkiviõli.
Eesti Gaas sõlmis Norra energiakontserniga Equinor lepingu 2 TWh LNG ostuks, mis suurendab oluliselt Eesti varustuskindlust eelseisval küttehooajal, teatas ettevõte. Gaas saabub Klaipeda LNG-terminali oktoobris ja novembris.
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.